V pátek se otevřou brány stovek českých kostelů

23.5.2019
Táňa Pikartová

Bohatý program chystá například chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, nezapomenutelný zážitek si zajisté odnesou i návštěvníci znovu otevřeného evangelického kostela v obci Hořátev.

První Noc kostelů se uskutečnila v roce 2005 ve Vídni.  Tradice prý vznikla tak, když o rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer během úklidu kostel otevřený, a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře jsou pozváním pro kolemjdoucí vstoupit. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska a každoročně se do Lange Nacht der Kirchen zapojuje na sedm set kostelů a modliteben.

V roce 2009 Noc kostelů překročila hranice a poprvé se konala v České republice. Tehdy se do Noci kostelů zapojilo dvacet pět kostelů v brněnské a devět kostelů v plzeňské diecézi. V roce 2010 se už otevřely kostely a modlitebny v celé zemi, v roce 2011 poprvé také na Slovensku a od roku 2012 se Noc kostelů koná i v Estonsku. V roce 2016 proběhla první Noc kostelů ve Švýcarsku.

Každoročně se už do Noci kostelů zapojuje téměř tisíc pět set kostelů a modliteben, které kromě otevřených dveří nabízejí více než sedm tisíc doprovodných programů.

Letos počtvrté v rámci Noci kostelů ožije také vězeňská kaple a přilehlé prostory věznice Příbram-Bytíz. Odsouzení a pozvaní návštěvníci mohou letos těšit například na modlitbu růžence v kapli s výkladem, na vystoupení hudební skupiny Církve adventistů sedmého dne s programem čtení evangelia i na velký koncert hudební skupiny Freedom Specializovaného oddělení výkonu trestu, který umělecky zaštítí legendární frontman skupiny Olympic Petr Janda.

Neskutečně bohatá soukojenkyně královny skončila na popravišti jako čarodějniceNepřehlédněte