• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Plzeňském kraji se potýkají se zvýšenou kriminalitou

  20.1.2023
  Simona Knotková

  Kriminalita v Plzeňském kraji stoupla loni meziročně téměř o čtvrtinu. Policisté loni vyšetřovali 10.207 trestných činů, to bylo o 1983 víc než v roce 2021 a zhruba stejně jako před pandemií koronaviru v roce 2019, kdy v kraji evidovali 10 324 trestných činů. V letech 2020 a 2021 kriminalita klesla v důsledku přísných protiepidemických opatření a omezení pohybu osob. Za loňský rok počet trestných činů meziročně stoupl v celé ČR. V kraji kriminalisté objasnili 43 procent skutků, to bylo o čtyři procentní body méně než v roce 2021. Novinářům to ve čtvrtek řekl krajský policejní ředitel Jaroslav Vild. Vražd loni kriminalisté v kraji vyšetřovali sedm, o jednu víc než předloni.

  „Přestože registrovaná kriminalita vzrostla, zaznamenali jsme pokles škod způsobených trestnou činností o více než 310 milionů korun než v roce 2021,“ uvedl Vild. Souhrnná škoda byla loni téměř 466,6 milionu korun.

  V kraji se loni policie zabývala 695 násilnými trestnými činy, což bylo o 54 více než v roce 2021. Objasnili jich téměř 53 procent, meziročně o tři procentní body méně. Vražd loni kriminalisté vyšetřovali sedm, z toho byly tři pokusy a dvě dokonané vraždy. Jedna loňská vražda zůstává neobjasněná, v ostatních případech už pachatelé stanuli před soudem nebo na něj čekají, řekl náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování Michal Krejbich. Ze sedmi vražd se loni staly tři v Plzni. Vraždy se podle policie odehrály mezi lidmi, kteří se znali, a v domácím prostředí. „Ve většině případů použili pachatelé ke spáchání skutku nůž, v jednom případě střelnou zbraň a v jednom případě došlo ke škrcení oběti,“ uvedl.

  Skutků hospodářské trestné činnosti loni policisté v kraji vyšetřovali 866, to bylo o 140 víc než v předchozím roce. Objasnit se jim podařilo 51 procent skutků, v roce 2021 objasnili 45 procent případů. Nárůst zaznamenali kriminalisté také u počítačové kriminality. Loni vyšetřovali 886 takových činů, což bylo devět procent celkové kriminality v kraji. V roce 2021 představovala IT kriminalita šest procent celkové roční kriminality. Celkem 551 případů kyberkriminality se loni týkalo počítačových podvodů.

  Nejčastějším trestným činem byla i loni majetková trestná činnost, která tvořila většinu všech trestných činů, objasnit se podařilo čtvrtinu těchto skutků. Nejvíce bylo krádeží vloupáním, 2198, o 423 víc než v roce 2021.

  Téměř 49 procent všech trestných činů se loni stalo v Plzni, kde kriminalita meziročně stoupla téměř o 30 procent, Nejméně skutků bylo na Rokycansku, a to 584, meziročně o pět procent více.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte