• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Plzni začíná největší letní oprava silnic

  30.5.2024
  Simona Knotková

  Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájí v sobotu největší letní opravu silnic v Plzni.

  Půjde o frekventovaný výjezd z krajského města na Žatec a Most, tedy hlavní tah I/27. Stavbaři vymění povrchy vozovek Lidické a Plaské ulice od křižovatky Karlovarská – Lidická po vlakovou zastávku Bolevec na hranici města, tedy na více než třech kilometrech. Opravovat se budou jízdní pruhy v obou směrech, práce se rozloží do dvou let. Letos stavbaři do konce srpna opraví pruh z centra na Třemošnou, řekl ředitel plzeňského ŘSD Miroslav Blabol.

  „ŘSD nechá vyměnit asfaltové vrstvy vozovky. Státní investice si vyžádá omezení průjezdu, což ovlivní nejen motoristy, ale také cestující v autobusech městské hromadné dopravy,“ řekla mluvčí města Barbora Hájková.

  Oprava začne úsekem mezi ulicí Na Sudech a zastávkou Bolevec, což potrvá do konce června. „Pro motoristy bude vždy zachován výjezd z města, ale kvůli úpravám křižovatek může dojít ke krátkodobým uzavírkám o víkendu a nutnosti objížděk nebo k převedení výjezdu do protisměru,“ řekla mluvčí. Od Třemošné do Plzně bude zrušeno odbočení z Plaské do ulice Na Sudech, od Třemošné na Doubravku mohou osobní vozy využít náhradní trasu ulicemi Nýřanská, Kaznějovská a Studentská, nákladní auta musí přes město.

  „Budou vyměněny krycí a ložné asfaltové vrstvy jízdního pásu v celkové délce 3,06 kilometru. Dále se upraví chodníky, stezky, nástupiště a vodorovné značení,“ uvedl mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

  Práce způsobí omezení v průjezdu a přesuny zastávek autobusových linek 24, 25, 30, 33, 34, 40, 58, N1 a N4. „Největší změny budou u linek 34 a 58,“ řekla Hájková. Kvůli zintenzivnění silničního provozu lze podle ní očekávat zdržení spojů na trase.

  Podle Blabola bude náročnější druhá etapa ve směru od Třemošné do centra Plzně, kde se kompletně vymění vrstvy vozovky ve všech křižovatkách. Naplánovaná je na duben až srpen 2025. Obě etapy přijdou na 87 milionů korun.

  ŘSD bude od 4. července do konce srpna opravovat zhruba za 20 milionů korun také povrch Klatovské třídy od sadů Pětatřicátníků, konkrétně zhruba na dvou kilometrech od přechodu u synagogy do Sukovy ulice, jen v tomto směru. Každá ze sedmi etap bude za úplné uzavírky aktuálně opravované části Klatovské, veřejná doprava a zásobování tam budou smět. „Objízdná trasa povede přes Domažlickou ulici, okružní křižovatku u Makra, přes Folmavskou a Sukovu ulici,“ řekl Blabol. Klatovská třída, páteřní městská komunikace první třídy, vykazuje podle něj značný počet poruch a vad. Podle náměstka primátora Aleše Tolara (STAN) vymění město ve stejném termínu semafory na Belánce, třetí největší křižovatce ve městě, kde se kříží ulice Klatovská a U Trati.

  Do 1. listopadu potrvá již zahájená rekonstrukce tramvajové trati v jižní části náměstí Republiky a ve Zbrojnické ulici.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte