V Plzni začne platit nová vyhláška o odpadech, svoz menších nádob zlevní

26.11.2021
Andrea Jančová

Na území Plzně začne od 1. ledna příštího roku platit nová vyhláška o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu. Pro Plzeňany neznamená žádnou výraznou změnu, zůstávají stejné nádoby i stejná frekvence svozů, jakou mají nasmlouvánu.

U nádob o objemu 120 a 240 litrů při všech frekvencích svozu se jim dokonce cena sníží. Nárůst ceny bude pouze u největších 1100 litrových nádob. Přestože zákon umožňuje sazbu až jedna koruna za litr odpadu, Plzeň ji nastavila na třetinu, vychází na 0,31 koruny za litr.

„Novou vyhlášku si vyžádala novela zákona o místních poplatcích. Při její tvorbě jsme zachovali stejný princip jako dosud, kdy se platí za velikost popelnice a četnost svozu, poplatníky jsou majitelé nemovitostí. Podle námi zvoleného principu rodina, která má u domku 120 litrovou popelnici a nechává si ji vyvážet každý týden, zaplatí od ledna celkem za rok 1932 korun, což je o 732 korun méně než dosud,“ přiblížil radní David Šlouf.

Doplnil, že pokud by město zvolilo druhou zákonem danou variantu, tedy že by za odpad platil každý s trvalým bydlištěm na území Plzně, mohly by poplatky občany vycházet podstatně dráž. „Vzhledem k tomu, že v Plzni žije velký počet neregistrovaných osob, cizinců, tedy zhruba 40 tisíc těchto lidí, je toto nevýhodné. Čtyřčlenná rodina by se tak mohla dostat až na 2900 korun za rok bez ohledu na velikost nádoby a tedy bez ohledu na množství odpadu, které vyprodukuje,“ doplnil Šlouf.

Zdroj :vz/TZ MMPNepřehlédněte