V Poniklé můžou slavit! Ministerstvo kultury prohlásilo historický most na Mejtě za kulturní památku

3.9.2021
Fefík

„Jsem rád, že jsme s panem statutárním náměstkem Janem Svitákem před nedávnem navrhli radě kraje zastavení plánované demolice mostu. Počkali jsme na rozhodnutí Ministerstva kultury. Liberecký kraj se bude snažit o most co nejpříkladněji pečovat a připravovat jeho rekonstrukci,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

„Ministerstvo kultury obdrželo žádost o prohlášení mostu v Poniklé od soukromé osoby již před dvěma lety. Nyní, na základě souhlasného stanoviska Libereckého kraje jako vlastníka, most prohlásilo památkou. Podle toho bude nyní kraj postupovat,“ dodala Květa Vinklátová, náměstkyně libereckého hejtmana.

Bozkovské jeskyně u Semil lákají turisty, jsou ale i pastvou pro fotografy

Ve vyjádření Ministerstva kultury se mimo jiné píše, že most je z památkového hlediska cenný objekt, jehož historická a technická hodnota je nesporná. Kamenný klenutý most přes řeku Jizeru v Poniklé je významným dokladem historického vývoje v oblasti budování dopravních cest a mostního stavitelství habsburské monarchie, dokladem technického vývoje a způsobu života regionu, dokladem tvůrčích schopností a práce člověka a nedílnou součástí historie obce Poniklá.

Kamenný most z roku 1856, vedoucí přes řeku Jizeru v Poniklé v místě zvaném Mejto, je součástí silnice druhé třídy 290, kterou spojuje s komunikací I/14. Není v dobrém stavu, a proto měl jít k zemi. V poslední chvíli, když už začaly přípravy demolice, liberecké hejtmanství vyslyšelo názor podrážděné veřejnosti a most zachránilo.

Zdroj: Liberecký krajNepřehlédněte