• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V porodnici jako doma. Stále více rodiček požaduje soukromí

  29.5.2024
  Simona Knotková

  Poptávka po soukromí u porodu stoupá, pro rodičky je často zásadní prostředí blízké domácímu, řekl primář mělnické porodnice Radek Havlas.

  V mělnické porodnici na začátku letošního roku skončila rozsáhlá rekonstrukce a modernizace. Stála více než 150 milionů korun, týkala se kompletně celé budovy gynekologicko-porodnického oddělení, tedy i ambulancí, operačních sálů a podobně. Porodnice má nyní 19 jednolůžkových pokojů, což je podle primáře nejvíce v ČR. Jsou zde i dvoulůžkové pokoje. Ze tří na sedm vzrostl i počet porodních boxů. Provozovatelem mělnické nemocnice je společnost Vamed Mediterra.

  Proměna celého mělnického gynekologicko-porodnického oddělení je výsledkem čtyřleté přípravy, která začala v roce 2018, a následných dvou let stavebních prací, kdy stavbaři pracovali za provozu. Na pokrytí nákladů částečně posloužila i evropská dotace z programu REACT-EU. „Cílem bylo hlavně prostředí zlidštit a přiblížit ho domácímu prostředí tak, jak to jen lze v rámci legislativy,“ uvedl primář.

  Podle něj je také zásadní přístup personálu, který se v Mělníku snaží ženám vyjít vstříc v jejich přáních, a to i během porodu. I proto v poslední době ubylo rodiček přicházejících s porodními plány, protože vědí, že v porodnici se mohou na řadě věcí domluvit, zmínil primář.

  V Mělníku také umožňují takzvané ambulantní porody, kdy rodičky s dítětem odcházejí v den porodu. Podle Havlase je třeba mít zabezpečenou především péči o dítě, tedy mít ji domluvenou se svým pediatrem. Podíl tohoto typu porodů je ale v Mělníku zanedbatelný a po dokončení modernizace zde nebyl ani jeden. „Naším mottem je domácí prostředí v porodnici a já si myslím, že když těm maminkám dáme hezké prostředí, ve kterém se budou cítit dobře, tak ony nebudou mít potřebu odsud utéci,“ dodal Havlas. Pro děti je podle něj bezpečný lékařský dozor 72 hodin, kdy je třeba sledovat fungování základních životních funkcí.

  S doprovodem do mělnické porodnice míří kolem 93 procent rodiček. Porodní boxy mají část zdravotnickou i část rodinnou, umožňují tedy přítomnost doprovodu po celou dobu. Nechybí řada pomůcek, ale třeba i možnost aromaterapie nebo využití vany. Porodnice má kromě jednolůžkových také osm dvoulůžkových pokojů.

  Loni bylo v mělnické porodnici zhruba 1150 porodů. Kolem 90 procent rodiček do ní přijíždí z okruhu 35 kilometrů, avšak míří sem i ženy z celé ČR.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte