• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V rámci „akce U“ mohou dobrovolníci znovu umývat letadla vystavená v muzeu v Kunovicích

  18.3.2023
  Doris Drienová

  Dobrovolníci budou moci v sobotu 25. března znovu umývat letadla vystavená v Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Akce U, jak jí muzejníci říkají, se tam uskuteční posedmé. Oblibu si získala u dospělých i dětí. Lidem nabízí jedinečnou možnost podívat se na letadla skutečně zblízka. Muzejníci otevřou kabiny i interiéry letadel, které jsou běžně zavřené, sdělil ředitel muzea Martin Hrabec.

  I když účast na akci podle něj vyžaduje od příchozích jisté nasazení a ruční práci, každý rok se do ní zapojí přes 100 lidí. „Už teď máme přihlášených asi 30 účastníků. Přitom většina lidí se nám hlásí až na místě. V areálu máme přes 20 letadel a pořádně je umýt je pro náš malý tým záležitost na několik dní, od rána do večera. S pomocí veřejnosti ale zvládneme připravit exponáty na novou sezónu za pár hodin. Je to pro nás opravdu velká pomoc,“ uvedl Hrabec.

  Umývat letadla přijíždějí do Kunovic lidé z celé republiky. „Často máme taky hosty ze zahraničí. Jsou to hlavně lidé z nedalekého Slovenska, ale měli jsme tu i lidi z Kanady, Velké Británie nebo Běloruska, takže je to vlastně akce mezinárodní. Vítáni jsou všichni, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu a pomoct dobré věci,“ řekl Lukáš Skládal, jeden z muzejníků.

  Odměnou je podle něj účastníkům nejen dobrý pocit z vykonané práce, ale také celoroční permanentka na vstup do muzea zdarma. „Chceme se těm, kteří nám takto pomohli, alespoň částečně odvděčit. Navíc se na to ‚své‘ letadlo můžou opět přijít podívat a případně ho ukázat i svým přátelům nebo rodině,“ doplnil Skládal.

  Lidé, kteří se chtějí do umývání strojů od 09:00 do 16:00 zapojit, by si podle zástupců muzea neměli s sebou zapomenout vzít pracovní oblečení, svačinu a dobrou náladu. „Doporučujeme si vzít také kyblík a nějaké hadříky,“ uvedl dlouholetý účastník akce a zároveň průvodce v muzeu Otomar Šimák. Saponát a vodu poskytne dobrovolníkům muzeum.

  Nápad na veřejné umývaní převzali kunovičtí muzejníci ze zahraničí. Poprvé akci uspořádali v roce 2014 a díky jejímu velkému úspěchu ji takřka každoročně opakují. Podobná veřejná umývání začala poté pořádat i další muzea. „Nevíme, jestli to odkoukali u nás, nebo jinde, každopádně z toho máme radost. Naším cílem je probouzet hlavně v mladých lidech lásku k technice, historii a práci našich předků. A čím víc institucí se na tomto cíli bude podílet, tím líp. A jak lépe tu lásku probudit než fyzickým kontaktem přímo s tou technickou historií,“ doplnil Hrabec.

  Zahájení návštěvnické sezony plánuje kunovické letecké muzeum na sobotu 1. dubna. Otevřené pak bude denně včetně svátků, a to až do konce října. Každý rok muzeum navštěvují desítky tisíc lidí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte