V Sokolově dnes začíná první ročník literárního festivalu Periferie

30.9.2022
Roman Kořinek

Karlovarský kraj podpořil vznik nového literárního festivalu Periferie, jehož první ročník proběhne ode dneška do neděle v Sokolově. Hlavními organizátory jsou slameři Filip Koryta (aka Dr. Filipitch) a Teodor Kravál. Oba se podle krajské mluvčí Jany Pavlíkové, zapojili do projektu Budoucnost kraje bez uhlí, který byl určený žákům základních a středních škol.

„Také proto se na festivalu mohou návštěvníci těšit jak na debatu s pedagogy, tak na studentské literární práce,“ říká Jana Pavlíková.

Festival začíná debatou se středoškolskými učiteli češtiny v Městské knihovně Sokolov.

„Chceme tak zjistit, jakou má Sokolov a okolí bohemistickou vizi. Následovat bude autorské čtení studentů, které dokáže, že je periferie líhní literárních talentů,” uvedl Filip Koryta.

Páteční program bude pokračovat v Alfa Clubu Sokolov autorským čtením a vystoupením sokolovského rapera Matyáše Macha, jenž je znám především jako MC MATHEUS. Sobotu odstartuje v Alfa Clubu dílna/workshop lettrismu s výtvarnicí Helen Čubovou a literární Pecha Kucha Night.

V rámci této speciální edice budou pozvaní hosté během striktně daných 10 minut prezentovat pět zásadních knih svého života. Na festival také zavítá spisovatelka Irena Dousková, autorka knih Hrdý Budžes, Oněgin byl Rusák, Darda nebo Rakvičky. Součástí sobotního programu se stane také slam poetry a křest knihy sokolovských rodáků Dr. Filipitche a Tukana “Švagři”.

„Nedělní odpoledne bude patřit dětem. V prostorách sokolovského zámku mohou zhlédnout pohádku v podání karlovarského barda Honzy Kindla. Eliška Fialová pak povede workshop blackout poetry,“ pokračuje Jana Pavlíková.

Dalším vzácným hostem festivalu bude Stanislav Biler, sociolog, spisovatel a publicista, aktuálně držitel ceny Magnesia Litera za prózu. Celý program zakončí v Alfa Clubu koncert skupiny DBLV, laškovného dua, jehož jedna polovina má též kořeny v Karlovarském kraji.

„Festival Periferie bude putovní a v příštích letech zavítá i na další místa v našem regionu. Je skvělé, že se organizace chopili sami místní rodáci a zároveň úspěšní autoři, kteří jsou jasnou ukázkou toho, že i z periferie se dá skrz literaturu dobýt svět. TĚŽÍME NA PERIFERII je hlavním mottem festivalu,” dodala uvolněná zastupitelka Karlovarského kraje pro kreativní odvětví Markéta Monsportová (Piráti).

Zdroj: vz/kr-karlovarskyNepřehlédněte