• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V soutěži Kniha roku v Libereckém kraji bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin 

  6.6.2023
  Fefík

  Pamětnice Roprachtická, Kniha o Liberci, Petr Šimr/Portrét města, Podještědský lidový oděv v proměnách času, Pověsti a pohádky Němců z Jizerských hor a Gablonz/Jablonec. Tyto publikace získaly ocenění v letošním ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje.

  V letošním roce se soutěžilo v pěti základních skupinách. V kategorii Beletrie a poezie si cenu převzal Štěpán Kučera, který do soutěže přihlásil knihu Gablonz/Jablonec. V kategorii Literatura pro děti a mládež, učebnice se vítězem stala kniha Pověsti a pohádky Němců z Jizerských hor, kterou do soutěže přihlásil Jan Šebelka.

  Mezi odbornou a populárně naučnou literaturou vyhrála kniha Podještědský lidový oděv v proměnách času. Nejlepší uměleckou monografií a výtvarnou publikací je publikace dlouholetého fotografa libereckých novin Petr Šimr/Portrét města. V kategorii Kniha o obci se vítězem stala Kniha o Liberci.

  V kategorii čtenářské volby se až do konce nevědělo, která kniha vyhraje. Nakonec se s 590 hlasy vítězem stala kniha obce Roprachtice – Pamětnice Roprachtická.

  Cena Karla Hubáčka zůstala v Liberci. Získala ji rekonstrukce Liebiegova paláce

   

  Zvláštní cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury letos získal publicista, historik, typograf, grafik a nakladatel Roman Karpaš.

  V letošním roce porota udělila ještě Zvláštní cenu, kterou obdržel muzejní pracovník a historik umění zaměřený na české sklo, bižuterii a regionální historii Jizerských hor, Petr Nový.

  Vítězové jednotlivých kategorií i osobnosti roku získali odměnu deset tisíc korun a cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově.

  Výherce kategorie Cena čtenářů získal výrobek šenovské umělecké průmyslovky.

  Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj  Nepřehlédněte