• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Cena Karla Hubáčka zůstala v Liberci. Získala ji rekonstrukce Liebiegova paláce

  5.6.2023
  Fefík

  Desítky unikátních staveb, vydařené projekty a zajímavé architektonické nápady. To vše přinesl již 19. ročník Soutěže Karla Hubáčka.

  Vítězem hlavní ceny je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci. Porota ocenila zejména přístup k obnově historické budovy, díky kterému byly zachovány a doplněny původní prvky stavby. Liebiegův palác byl shodou okolností o víkendu otevřen pro veřejnost.

  Rekonstrukce měly v letošním ročníku silné zastoupení. Porotce zaujaly zejména tři, které se dostaly do užší nominace – Pivní lázně Svijany, Huť Marie a vítěz nejen této kategorie, ale i hlavní Ceny Karla Hubáčka, rekonstrukce Liebiegova paláce. U všech porota kromě kvalitního a k historickému rázu budov citlivého provedení oceňovala také společenský přesah. Stavby se po letech chátrání zpřístupnily veřejnosti, stávají se významným centrem místního společenského dění a přispívají také ke kultivaci veřejného prostoru.

  Hejtman Martin Půta také proto Huti Marie udělil svou letošní Cenu hejtmana.

  Jedná se o stavbu, kterou financoval soukromý investor. Rád oceňuji výjimečné věci a šikovné osobnosti. Tato investice navíc může pomoci celé obci v jejím rozvoji. Huť Marie je bývalý brownfield. Jednalo se o původní sklárnu a dnes se objekt stal multifunkčním prostorem k využití pro velké společenské akce, s kavárnou a posilovnou včetně vnitřní lezecké stěny. Pevně věřím, že to je dobrá inspirace i pro další investory na jiných místech v regionu. Ne vždy lze vše postavit tzv. na zelené louce. U brownfieldů je přidanou hodnotu jejich samotná historie a genius loci,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.

  K poctě fotografa a horolezce Viléma Heckela. Turnovské muzeum Českého ráje se bude rozšiřovat

   

  Letošní ročník poukázal zejména na důležitost působení pracovního prostředí na zaměstnance a okolí. Řada soukromých firem staví a rekonstruuje kancelářské i výrobní objekty nejen s důrazem na funkčnost a bezpečnost práce, ale i to, jak se v nich pracovníci cítí a jak budovy působí na své okolí. Takový přístup ocenilo svou cenou také Ministerstvo průmyslu a obchodu v zastoupení ředitele Odboru stavebnictví a stavebních hmot Filipa Žežulky. Cenu získala stavba Truhlářství TANPA.

  V kategorii Novostavby se utkaly hned dva počiny pro nejmenší děti a několik soukromých domů pro bydlení. Nominace se dočkaly rodinný dům Karlovice a Mateřská školka Treperka a Waldorfská Semily a vítězem se stala nová přístavba Mateřské školky Montessori. Porotci ocenili kvalitní architektonické řešení dostavby budovy mateřské školky a vytvoření atypického a podnětného prostoru pro pobyt dětí.

  Krejčí zavraždil manželku a ve vězení začal vyrábět orloje. Ty se nyní restaurují pro Severočeské muzeum

   

  Pozornost poroty měly i objekty z kategorie Krajina a veřejný prostor. I tam se ukázalo, že byť drobné úpravy mohou mít velký vliv na vnímaní obyvatel a jejich komfort z pobytu ve městě. Nominaci získaly turnovská fontána v parku sídliště U nádraží a odpočinkové místo v ulici Žitavská v Hrádku nad Nisou. Vítězem se stala vodní nádrž Heřmanice, u které porotci ocenili roli investora i kvalitu provedení a vytvoření místa pro relaxaci obyvatel i turistů.

  Porota navíc udělila dvě čestná uznání, jedno pro Pivní lázně Svijany za citlivé skloubení historického rázu stavby a nového využití a druhé získala modernizace části prostor Základní školy T. G. Masaryka Lomnice nad Popelkou za zajímavé architektonické řešení prostor propojujících místo pro výuku i společenská setkání.

  V kategorii Junior – studentské projekty porotu zaujaly studentské návrhy od Matyáše Břeského a Pavly Zahradníkové a vítězkou se stala Martina Kocurišinová s návrhem na rekonstrukci a moderně pojatou dostavbu Lesních lázní v Liberci.

  Sychrov letos nabídne Saturnina, Chinaski a další kulturní zážitky

   

  Cenu pro Osobnost ve stavebnictví a architektuře, získal Karel Novotný. Dlouholetý klíčový člen libereckého architektonického ateliéru SIAL Karel Novotný letos oslaví kulaté životní jubileum. Během své téměř šedesátileté kariéry spolupracoval s mnoha významnými českými architekty – Karlem Hubáčkem, Miroslavem Masákem, Alenou Šrámkovou, Jiřím Suchomelem a dalšími. Jako projektant a hlavní inženýr projektu se podílel na řadě výstaveb a projektů, mimo jiné i na Československém pavilonu na Světové výstavě EXPO v Seville v roce 1992.

  Vítězové obdrželi autorskou cenu, skleněnou vodováhu, kterou pro Soutěž Karla Hubáčka vytvořil v roce 2019 student umělecké sklářské školy v Železném Brodě Roman Mareš. Sadou stříbrných mincí s motivem baziliky sv. Petra pak vítěze obdaroval tradiční partner soutěže Česká mincovna.

  Organizátorem letošního ročníku soutěže je Agentura regionálního rozvoje. Partnerem soutěže byly Liberecký kraj, Technická univerzita v Liberci, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Česká mincovna, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Český svaz stavebních inženýrů, statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou a města Česká Lípa a Turnov.

  Letos se přihlásilo celkem 22 staveb a 12 studentských projektů.

  Zdroj: Filip Trdla, Liberecký kraj  Nepřehlédněte