Celní správa České republiky provedla v červnu rozsáhlou kontrolní akci ve Hřensku na Děčínsku, která odhalila nelegální obchod s padělaným zbožím v ohromujícím rozsahu. Celníci během týdenní operace zajistili falzifikáty v hodnotě přesahující 52 milionů korun.
Akce se zaměřila na tržnici v centru obce, kde působí převážně vietnamští obchodníci. Celníci v civilu prověřili osm stánků a provozoven, přičemž v sedmi z nich zjistili protiprávní jednání. Kromě toho odhalili čtyři skryté sklady, z nichž jeden ukrýval neznačené tabákové výrobky a náplně do elektronických cigaret.
Největším překvapením pro celníky bylo objevení třípatrového skladu poblíž tržnice. V přibližně dvaceti místnostech našli obrovské množství padělaného zboží, včetně textilu, kabelek a obuvi napodobující světoznámé značky jako Tommy Hilfiger, Nike, Adidas, Gucci, Guess a Puma. Celkem bylo zajištěno více než 15 tisíc kusů zboží porušujícího práva duševního vlastnictví.
Kvůli havarijnímu stavu budovy museli celníci při zásahu spolupracovat s hasiči. Odvoz zajištěného zboží trval čtyři dny a následné třídění jednotlivých položek zabralo celníkům více než tři týdny intenzivní práce.
V jednom ze skladů bylo také nalezeno téměř 55 tisíc kusů cigaret bez platné tabákové nálepky a přes 156 tisíc mililitrů náplní do elektronických cigaret. Odhadovaný únik na spotřební dani z těchto výrobků přesáhl 913 tisíc korun.
Zdroj: ČTK
















