Koření chudých se odehrává v normalizačním Československu. Jedná se o spleť historek, primárně hospodských a postelových, které díky hlavním tak trochu antihrdinům přinášejí mimořádnou generační výpověď své doby. Kniha vyšla v nakladatelství Práh na podzim 2019. Literární večer ve čtvrtek 9. ledna (v 18 hodin) v Městské knihovně (Jeronýmova 517) bude zpestřen hudebním doprovodem.
Druhá prezentace se bude týkat knihy Rytec kamejí od Ivana Fíly. Knihu ilustrovala Kateřina Sidonová a vydalo ji nakladatelství JOTA. Mezi hosty večera – v úterý 21. ledna od 18 hodin v Domě Na Sboře – bude také umělecký rytec Vojtěch Záveský.
Ivan Fíla (*1956 v Praze) je filmový režisér, producent a scenárista.
V roce 1977 emigroval do Německa, kde na Filmové fakultě v Kolíně nad Rýnem vystudoval režii a scenáristiku. Fíla začal natáčet dokumentární a krátké filmy a pracoval také jako fotograf v Hongkongu a New Yorku. V roce 1996 debutoval hraným filmem Lea, který měl premiéru na Benátském filmovém festivalu, kde vyhrál cenu OCIC. Získal také dva České lvy. Film mu otevřel cestu do Hollywoodu, kde Fíla na pozvání Stevena Spielberga napsal pro Studio DreamWorks scénář The Betty Schimmel Story.
Jeho další film Král zlodějů (2004) získal čtyři České lvy. Vedle hraných filmů natočil Fíla dokumentární filmy Václav Havel – Česká pohádka, Hitler – Vyděrač, Joschka Fischer a další.
V roce 2018 vydal román Muž, který stál v cestě inspirovaný životními osudy komunistického politika Františka Kriegla.
Třetí kniha je sice odbornějšího charakteru, ale nejvíce regionální, neboť popisuje životní osudy turnovského rodáka a slavného cestovatele Čeňka Paclta (1813 – 1887, Kimberley, JAR). Prezentace knihy proběhne ve čtvrtek 23. ledna od 17 hodin v pobočce knihovny na vlakovém nádraží v Turnově. Úryvky z knihy První Čech na pěti kontinentech – Cesty Čeňka Paclta přednese osobně autor knihy Jaroslav Kříž.