Víte, co je to vlastně národopis?
Jeden cyklus přednášek zahrnuje osm přednášek, které se konají vždy v pondělí od 10 hodin v Domě dětí a mládeže, dřívější budova Level. Přednášky se uskuteční od 15. února do 26. března. Cena za celý cyklus činí symbolických 250 korun a na první přednášku je třeba, kvůli vyřízení administrativy, přijít již v 9.30 hodin.
A co budou jednotlivé přednášky obsahovat? V první se zájemci dozvědí, co je národopis – etnografie, etnologie, folkloristika. Seznámí se s historií oboru, vznikem velkých výstav konce 19. století, českými národopisnými muzei, sběratelstvím a podobně. Dozvědí se také něco o současném stavu oboru, vědeckých a osvětových institucích.
Poznejte svůj národ z jiné perspektivy
Další přednášky budou o výročních zvycích (jaro, léto, podzim, zima), o lidových stavbách a krajině, o tradičním bydlení – zázemí statku, zemědělském nářadí, zařízení selské světnice a „svatém koutu“, typech lidového nábytku, ornamentální malbě a podobně.
Jiná z přednášek bude o lidových řemeslech a základní technologii. Zájemci se tam dozvědí něco o zpracování dřeva, práci z bloku, štípu, typech lidové keramiky či tvorbě textilu – tkaní, krajce, výšivce či ručním tisku. Lidovým krojům a výšivkám se bude věnovat další z přednášek. Účastníci akademie se dozvědí třeba to, jak se liší kroj všední, sváteční a obřadní a jaké jsou výrazné regionální typy.
Poslední z přednášek třiadvacátého cyklu Újezdské akademie volného času se bude věnovat lidovému umění. Jak užitému umění, tedy kráse běžných věcí, tak sakrálním projevům – náboženským dřevořezbám, sochám Panny Marie a světců, poutním památkám, betlémům či sklomalbám. Dále umění magickému – maskám, obřadním ratolestem či věncům a objektům z přírodnin.