V únoru to bude 700 let od první písemné zmínky o Zlínu. Město bude slavit celý rok

1.11.2021
Redakce

Zlín si bude příští rok připomínat 700 let od první písemné zmínky o městě. Ve spolupráci s dalšími partnery, firmami a organizacemi chce při oslavách nabídnout akce po celý rok. K hlavním bude patřit třídenní multižánrový festival Zlín žije, který se uskuteční na konci června. Nabídne nejen hudbu, divadla, pouliční umění, ale také sportovní aktivity nebo workshopy, řekla dnes novinářům hlavní manažerka oslav Jana Kubáčová. U příležitosti výročí vznikne také publikace o historii města. Chystá se i nová expozice, která bude v parku u zámku.

Město je poprvé zmíněno 28. 2. 1322 v kupní smlouvě, kdy královna vdova Eliška Rejčka kupuje část panství, které zahrnovalo městečko Zlín. Na 28. února příštího roku je plánu, že bude do Zlína přivezen z Brna originál této kupní smlouvy.

Z významných akcí se připravuje komponovaný večer Zlín gala o osobnostech, které zviditelnily či zviditelňují město. V březnu se bude konat akce nazvaná Zlínský podnikatelský meeting o historii i současnosti podnikání. „Budeme otevírat i témata, jako je společenská odpovědnost či personální nouze v současnosti,“ uvedla Kubáčová. Na podzim se uskuteční baťovský týdenní festival, jeho součástí budou kulturní akce, ale i odborné programy či setkání s odborníky. Připravují se také dlouhodobé projekty jako mobilní aplikace, databáze významných osobností. Speciální projekt pro město navrhla umělkyně Kateřina Šedá. Město bude mít také svou skladbu, uvede ji zlínská filharmonie, autorem díla je zlínský rodák Tomáš Ille.

Tematika 700 let by se měla podle Kubáčové projevit také v řadě dalších akcí, které se ve městě budou konat. Cílem je podle ní nejen oslava a propagace Zlína, ale také propojení lidí napříč oblastmi a obory, také mezi generacemi a komunitami. Například v jednom z projektů by lidé mohli popisovat různou formou, jak vypadá ve městě jejich týden. V plánu je také benefiční utkání zlínských hokejových legend.

Oslavy mají vlastní logo, v číslici 700 je místo nul ležatá osmička. V tradičních zlínských barvách žluté a modré nahradila žlutou slavnostní zlatá. Ležatá osmička může mít podobu tkaničky od bot, cihel nebo filmového pásku. Vznikl spot, ve kterém se objevují kromě Tomáše Bati také filmař Karel Zeman, který působil ve zlínských filmových ateliérech, Emil Zátopek nebo rodačka architektka Eva Jiřičná.

Město vyzývá k zapojení do oslav nejen pořadatele různých akcí, ale také firmy. Například v pivovaru Zlínský švec uvaří speciální pivo. Vznikne také edice šperků z dílny designérky Veroniky Zelezníkové a doplňků vytvořených návrhářkou Kateřinou Vavrouškovou. Oslavy si vyžádají celkově 31 milionů korun, z toho 13 milionů je vyčleněno na program, zhruba 13 milionů by měla stát nová expozice, na kterou však bude město žádat o dotaci.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte