Václav Aulický. Skleněný palác představuje známého českého architekta

25.4.2019
Fefík
Další fotky

Dne 1. března oslavil střešovický rodák a dlouholetý obyvatel Hanspaulky 75. narozeniny. Jeho pestré pracovní portfolio připomíná výstava v Galerii Chodník ve Skleněném paláci na náměstí Svobody v Bubenči.

„Od svého vstupu do praxe v roce 1967 jsem navrhl i projektoval mnoho staveb. Řada z nich byla realizována a dvě z nich zde, v Praze 6. Automatická telefonní ústředna na Bílé Hoře ještě stojí, obdobná ústředna v Dejvicích byla v souvislosti s digitalizací telekomunikačních technologií zbourána. Výstava na výběru z mého díla ukazuje jakýsi průřez mé tvorby v průběhu času od mých začátků až po dnešek,“ říká jubilant.

V roce 1967 dokončil studia architektury na Fakultě stavební Českého vysokého učení technického.
Jeho první zaměstnání bylo ve Vojenském projektovém ústavu v Rooseveltově ulici. Zde se v ateliéru Jiřího Eisenreicha podílel na návrhu komplexu budov Transgas na Vinohradech, který byl vystavěn v letech 1972–78. Jeho úkolem byl například návrh opláštění horních pater výškových budov, kde byla použita povětrnostně odolná ocel, vyráběná od roku 1968 v Československu pod produktovým označením ATMOFIX.

Stavěl domy, které mají svoji eleganci, sílu i fortel. Záruba – Pfeffermann byla prostě solidní firma

Od roku 1974 pak pracoval ve Spojprojektu. Zde dostal k vlastním realizacím. Jednalo se o televizní vysílač Hošťálkovice v Ostravě či telefonní ústředny v pražských Dejvicích či Hradci Králové. Koncem 70. let pak začal pracovat na návrhu žižkovské televizní věže.

Mimo tyto spojové stavby se zejména po roce 1989 orientoval na výstavbu převážně administrativních budov (Zirkon, Rubín a Diamond Point v Karlíně, Anděl Park Smíchov a řada staveb v oblasti Pankráce).

Výstava, kterou připravil ateliér Cuboid Architekti ve spolupráci s Prahou 6, představuje průřez tvorbou od prvotních realizací po současné práce a také nerealizované návrhy, kupříkladu hotel na náměstí Republiky.

FOTO: Dílo Václava Aulického

Dílo Václava Aulického - 1 telecoDílo Václava Aulického - 2 aulický+Dílo Václava Aulického - 3 nám repDílo Václava Aulického - 4a trans+Dílo Václava Aulického - 4b transgas
Další fotky
Dílo Václava Aulického - 4c transgDílo Václava Aulického - 5 telecomDílo Václava Aulického - 6 bh++ (2)Dílo Václava Aulického - 7 žžDílo Václava Aulického - 9 diamDílo Václava Aulického - 8 anděl park spolu aleš papp, milan vít 05Dílo Václava Aulického - 99 cityDílo Václava Aulického - 0 transs (2)


Nepřehlédněte