• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vaše 1: Občané z Jedničky tu beton a dlažbu nechtějí!

  7.2.2022
  Jitka Kačánová

  Praha 1 prý chce z parčíků na svém území nadělat betonem vydlážděné plochy a na názory svých občanů nedbá. V Regulačním plánu jsou přitom označené jako zeleň, a proto jsou kroky radnice podle bývalého starosty Jedničky dokonce nelegální. Vedení Jedničky se však brání, že ve svých plánech pro parčíky naopak počítá s výrazným nárůstem zeleně.

  Plánovaná revitalizace Anenského trojúhelníku nebo parčíků v Pařížské ulici a Na Františku jde prý zcela mimo trend evropských měst, které aktivně reagují na klimatické změny. Tvrdí to zástupce sdružení Občané Prahy 1 Tomáš Bajusz. „Namísto zachování a rozšiřování zeleně, kterou centrum našeho města potřebuje, Praha 1 vynakládá obrovské částky z rozpočtu na projektové dokumentace od společnosti TaK Architects, které mají vždy společného jmenovatele – beton a dlažbu,“ popsal Našemu REGIONU Bajusz. Od roku 2016 podle jeho slov radnice Prahy 1 vynaložila na dokumentaci k Anenskému trojúhelníku přes 4 milióny korun. „Výsledek je takový, že místo parčíku máme vybagrované staveniště, se kterým se téměř rok nic neděje,“ popsal Bajusz současný stav místa nedaleko Novotného lávky. Možná si vzpomínáte, že loni na jaře tu měl být pokácen javor stříbrný, kterého ale nakonec zachránily protesty veřejnosti.

  „Kašlou na občany!“

  V souvislosti s výše zmiňovaným návrhem parčíku zmínil Bajusz i pokutu 70 tisíc korun, kterou Praze 1 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nezákonné rozdělení veřejné zakázky. V letech 2016 až 2018 totiž uzavřela se společností TaK Architects k Anenskému trojúhelníku smlouvy, jejichž celková hodnota převyšuje zákonem stanovenou hranici 2 milióny korun. „Náš spolek na tyto smlouvy upozornil, ÚOHS nám dal za pravdu a na konci listopadu loňského roku potvrdil rozhodnutí o udělení pokuty. Jedná se o klasickou ukázku ignorace zákona i mrhání peněz daňových poplatníků a obyvatel naší městské části,“ doplnil Bajusz.

  K přístupu Jedničky je kritický i bývalý starosta této městské části Pavel Čižinský (Praha Sobě). „Když se lidí z Prahy 1 ptali na jejich názor, tak všichni byli proti betonu a nikomu se jejich návrhy nelíbily. Vedení radnice slibovalo, že dají na názor občanů, ale když jim ho dali najevo, tak na něj kašlou!“ řekl Našemu REGIONU Čižinský. „Navíc, v Regulačním plánu, což je takový podrobnější Územní plán, je stanoveno, že toto území bude zeleň. A oni jsou se svými návrhy proti němu, což je nelegální,“ zlobí se Čižinský, který je rozhodně proti jakémukoliv zmenšování zelených ploch v Praze.

  „Není to pravda!“

  Petr Bidlo, vedoucí vnějších vztahů Prahy 1, však tvrzení Bajusze i Čižinského odmítá. „Uvedená tvrzení rozhodně neodpovídají pravdě. Jak v Anenském trojúhelníku, tak i na jiných místech, aktuálně v parku Klárov a parku Cihelná, je plánován výrazný nárůst zeleně i zpříjemnění pobytu pro návštěvníky,“ sdělil Našemu REGIONU Bidlo. Téměř roční nečinnost v Anenském trojúhelníku vysvětlil tím, že projekt, který původně počítal s pokácením javoru, musel být upraven.

  „Záměr byl přeprojektován tak, aby byl zachován zdejší javor, který bude doplněn krásným vodním prvkem, odpočinkovou zónou se zelení, pítkem i novým vzrostlým stromem. Kromě toho místní obyvatelé a živnostníci určitě ocení i novou tramvajovou zastávku, kterou jsme pro ně ve směru od Národního divadla prosadili,“ doplnil ho starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). Mimochodem, během bitvy o javor primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ocenil, že starosta byl otevřený jednání o zachování stromu a právě přepracování projektu. Nová fáze revitalizace trojúhelníku by měla začít během pár týdnů na přelomu února a března. Co se týče pokuty od ÚOHS, Městská část Praha 1 s ní podle Bidla zásadně nesouhlasí a v reakci na ni podala správní žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.

  Bitva o javor

  Lítá bitva o zachování zeleně v centru Prahy se odehrála také na jaře minulého roku. Byl při ní zachráněn javor stříbrný v Anenském trojúhelníku u Karlových lázní. Podle původního plánu Jedničky měl být kvůli novému náměstíčku a takzvanému čapadlu neboli průchodu na náplavku k řece pokácen. Poté, co se proti tomuto nápadu vzbouřila veřejnost podporována opozičními politiky i magistrátem, změnilo vedení Prahy 1 názor a rozhodlo se sedmnáct metrů vysoký strom dendrologicky ošetřit a nechat ho v klidu dožít. A k němu pak vysadit strom nový.

  Javor, který zachránil až mohutný protest veřejnosti proti jeho pokácení. Zdroj: Dan Hromada, A11


  Nepřehlédněte