• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vaše 1: Vrátí se socha Radeckého na Malostranské náměstí?

  7.3.2022
  Jitka Kačánová

  Několik let plánovaná rekonstrukce Malostranského náměstí se konečně dává do pohybu. Zástupci Spolku Radecký i Prahy 1 by tam při této příležitosti rádi vrátili sochu legendárního maršála, jehož pochod zná asi každý Čech nebo Češka. Stávala tam totiž přes šedesát let, než ji horlivý vlastenci jako symbol nenáviděného rakousko-uherského mocnářství v roce 1919 odstranili.

  Velkorysá rekonstrukce Malostranského náměstí za téměř 90 milionů korun začne letos na jaře. Po úpravách z horní části náměstí zmizí parkoviště, rozšíří se chodníky a naopak zúží jízdní pruhy pro automobily. Na prostranství přibude kašna, lavičky a nově vysázené stromy. Projekt chce co nejvíce zachovat historickou podobu místa včetně původních lamp, dlažeb, morového sloupu či ruční pumpy.

  Práce začnou nejprve v horní části náměstí mezi Lichtenštejnským palácem a kostelem sv. Mikuláše. V dolní části náměstí podél tramvajové trati a mezi Grömlingovským palácem, Malostranskou besedou a Šternberským palácem se s rekonstrukcí začne v roce 2023. „Na zcela hotové náměstí se můžeme těšit na přelomu 2023 a 2024, bude to záležet i na průběhu archeologických prací,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Slíbil, že město bude práce koordinovat se silničním úřadem Prahy 1 tak, aby nebyly problémy s průjezdností náměstí.

  Magistrát při přípravě úprav vycházel z projektu, se kterým v mezinárodní architektonické soutěži v roce 2014 uspěli architekti Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský. V roce 2016 město v dolní části náměstí zrušilo parkoviště a zrekonstruovalo tramvajové koleje, kolem kterých umístilo novou dlažbu, jež bude po celkové opravě umístěna na celém prostranství.

  Návrat Radeckého?

  S novou podobou náměstí se znovu začalo mluvit také o návratu sochy rakousko-uherského maršála Radeckého, která tam stávala mezi lety 1858 a 1919. Usiluje o to především Spolek Radecký Praha, který již v roce 2018 vyhlásil na obnovu pomníku veřejnou sbírku a dosud v ní vybral přes 300 tisíc korun. „Máme podporu odborné i laické veřejnosti, ale také odpůrce, jež se snažíme získat pro návrat tohoto skvělého výtvarného díla do veřejného prostoru. Součástí našich snah je i představení osobnosti maršála Radeckého z Radče a jeho doby bez perspektivy ‚českého mýtu‘ , tedy v jiném světle, než bylo donedávna obvyklé,“ hájí svůj projekt spolek.

  V jeho snaze ho podporuje i radnice Prahy 1. „Věříme, že revitalizace Malostranského náměstí proběhne tak, aby technicky do budoucna umožnila návrat pomníku maršála Radeckého. Odborníci v tomto směru nevidí žádnou překážku a my jsme přesvědčeni, že se na straně vedení hlavního města najde potřebná dobrá vůle,“ sdělil Našemu REGIONU Petr Bidlo, vedoucí oddělení vnějších vztahů Jedničky. I když se podle informací tiskového mluvčí magistrátu Tadeáše Provazníka v tuto chvíli s umístěním sochy Radeckého na Malostranském náměstí nepočítá, místo pro sochu na zrekonstruovaném náměstí bude. „Mysleli jsme na to, kdyby tam v budoucnu nějaká politická reprezentace pomník chtěla umístit, tak je tam prostor, kde nejsou sítě. Ale vlastní rekonstrukce pro to žádné kroky neudělá,“ řekl Hlaváček.

  Slavný maršál

  Jan Josef Václav Hrabě Hradecký z Radče je spolu s Janem Žižkou z Trocnova považován za jednoho z našich nejlepších vojevůdců v historii. V roce 1813 například vypracoval plán bitvy u Lipska, kde rakouská, ruská, pruská a švédská armáda společně porazila Napoleona. Ačkoliv ho původně nechtěli do armády pro nezpůsobilost ani přijmout, postupně se tento potomek zchudlého šlechtického rodu stal jednou z největších postav rakousko-uherské armády. V roce 1848 mu věnoval svůj slavný pochod skladatel Johann Strauss starší a málokdo asi ví, že Radecký stál také u zrodu vídeňského řízku, který se jeho kuchař naučil připravovat v severní Itálii.

  Pomník, který mu byl za jeho vojenské zásluhy odhalen na Malostranském náměstí, padl po vyhlášení Československa za oběť protihabsburským náladám, podobně jako například Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Bronzová socha Radeckého tak skončila na více než sto let v Lapidáriu Národního muzea, kde je dodnes.


  Témata:

  Nepřehlédněte