Vaše 10: Petice kvůli parku Na Solidaritě přiměla radnici jednat

22.11.2021
Jitka Kačánová

Původní projekt revitalizace parku Na Solidaritě z roku 2017, pro který se rozhodli obyvatelé Desítky, měl spíše klidový charakter. Jenže pak doznal výrazných změn. A to bez vědomí občanů. Následná petice proti této nečekané změně získala přes tři sta podpisů a radnice začala o budoucí podobě parku zase jednat.

Pořádný šok čekal zhruba před měsícem některé obyvatele Prahy 10, když se prostřednictvím setkání Strategie pro Desítku seznámili s novým plánem na revitalizaci parku Na Solidaritě. Na rozdíl od původní představy z roku 2017 v něm přibyl betonový herní projekt, kvůli kterému by muselo být pokáceno několik stromů, a další stavební zásahy, které měnily původní klidový charakter místa. Už na tomto setkání se místní vůči změně oproti původnímu plánu ohradili. „Nelíbilo se nám to. V participativním návrhu z roku 2017 to nebylo. A v něm si místní vybrali, že tam chtějí mít klidný prostor,“ řekl Našemu REGIONU jeden z nich, Alexandr Radecký, který se označil za aktivního občana Prahy 10.

Ledy se pohnuly

Jenže pak se podle jeho slov nedělo nic. „Znáte to, město něco chystá, říká, že zatím je ještě brzy něco projednávat, nestarejte se, a pak už se najednou hledá dodavatel,“ tvrdí Radecký. Rozhodl se proto sepsat petici za revitalizaci parku dle vítězné studie z roku 2017. „Vyjadřujeme svůj nesouhlas s tím, že proti přání občanů a bez jejich informování a zapojení jsou do studií a projektů vnášeny změny, zejména přidávání objemných betonových prvků na úkor zelených ploch a vzrostlých stromů (konkrétně skate/cyklo park),“ píše se v ní mimo jiné.

Během pár týdnů se pod ní objevilo přes tři sta podpisů. „Pochopil jsem, že nemá cenu čekat, až udělá někdo něco za mě. Takhle by se nikdy nic nestalo,“ vysvětlil Radecký důvody, které ho k sepsání petice vedly. „A také jsem se ujistil, že to nejsem jen já, komu ta změna od původního plánu vadí. Navíc je sice možné, že by se ledy pohnuly i bez té petice. Ale kdo ví?“ doplnil Radecký. O milion až milion a půl, o které je původní projekt vůči tomu s betonovými prvky levnější, už se hlásí sousední základní škola Na Solidaritě, která by ho využila na svém pozemku.

Po sepsání petice místostarostka této městské části Jana Komrsková (Piráti) iniciovala setkání s občany přímo v parku, jehož revitalizace se připravuje. Za přítomnosti přibližně 80 občanů tam diskutovali o budoucí podobě Solidarity. Přímo na místě se dohodli, že si místní občané určí své zástupce, kteří s místostarostkou podrobně prodiskutuje především podobu jednotlivých prvků. „My zapojení občanů do diskuse o revitalizaci samozřejmě vítáme,“ sdělil Našemu REGIONU mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Kromě jiného se teď musí řešit to, že stavební povolení k novému plánu neodpovídá původnímu.

Park Na Solidaritě

Park se nachází v blízkosti divadla Solidarita v městské části Prahy 10, Strašnice. Vznikl po roce 1953 uprostřed sídliště Solidarita. Jeho kompozici navrhl architekt František Jech. Park je dispozičně rozdělen do dvou částí a jeho součástí je i komplex drobných přízemních obchodů, restaurací a kaváren, divadlo a škola. V jižní části parku stála původně kašna, která v průběhu let zanikla. Nedaleko zaniklé kašny se dnes nachází kamenná plastika Exploze I. od Eliáše Dolejšího a na druhé straně je umístěna betonová socha Martina Bobka zvaná Kruh. V severní části parku se na betonovém podstavci rozkládá kovová plastika s rostlinným motivem.

 Nepřehlédněte