Vaše 10: Rekordní počet žádostí o pas. Lidé se bojí, co se může stát

25.4.2022
Jitka Kačánová

Úřady pražských městských částí v březnu zřejmě v souvislosti s útokem Ruska na Ukrajinu zaznamenaly rekordní zájem lidí o vydání cestovních pasů. Ten byl podle nich proti běžnému stavu až několikanásobný. Loni bylo naopak žádostí méně z důvodu omezení úřadů kvůli pandemii koronaviru.

V Praze 10 podle mluvčího Jana Hamrníka úřad letos v březnu vydal 1937 hotových pasů a přijal 1921 žádostí o jejich vydání. Loni to podle něj bylo 361 a 355, čísla však ovlivnila pandemie. Před deseti lety, což je doba platnosti pasů, úřad Prahy 10 v březnu vydal 591 dokladů a přijal 494 žádostí. „Extrémně zvýšený zájem o vydávání cestovních dokladů jsme pozorovali od 28. února a trval ještě v průběhu března. Od dubna se situace vrátila k normálu. I z reakcí našich občanů je  zřejmé, že skokový nárůst souvisel se situací na Ukrajině. Tomu odpovídá také termín krátce po započetí válečného konfliktu,“ řekl Našemu REGIONU Hamrník. „Obavy z budoucího vývoje na občany dolehly na počátku války, kdy se jednalo o naprosto nový a v posledních desetiletích zcela bezprecedentní jev,“ doplnil.

Jeho slova potvrdila i tajemnice úřadu Prahy 10 Jana Hatalová. „Letošní skokový nárůst nepochybně souvisí s válečným konfliktem na Ukrajině. Sami lidé nám říkají, že se bojí, co se může stát, a chtějí mít možnost v případě potřeby okamžitě odcestovat,“ popsala Hatalová. Například na správních poplatcích podle ní úřad letos v březnu vybral více než milion korun, což je takřka pětinásobek oproti průměru. Počet vydaných pasů i žádostí je od roku 2000, kdy doklady začaly vydávat obecní úřady, rekordní. Do té doby cestovní pasy vydávala Policie ČR.

Celá Praha

Březnový nárůst potvrdily i další pražské městské části, například v Praze 2 v březnu přijali 1390 žádostí. „Výrazný nárůst podaných žádostí o cestovní doklady zaznamenáváme zhruba od 28. února. Pokud bychom to měli vyjádřit statisticky, počet žádostí o nový cestovní pas je dvakrát až třikrát vyšší, než to mu bývá obvykle,“ uvedla mluvčí této městské části Andrea Zoulová. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února.

V Praze 7 podle mluvčího radnice Martina Vokuše v uplynulém měsíci vydali 700 pasů a přijali asi 1100 žádostí. „Výše uvedený stav je zhruba dvojnásobný proti běžným rokům. Loňský březen byl pak specifický v opačném směru. Kvůli přísným pandemickým opatřením byl zájem o cestovní doklady velmi nízký. Evidováno bylo asi 160 žádostí a vydáno 110 pasů,“ řekl mluvčí. Výrazný nárůst zájmu o pasy zaznamenaly i radnice Prahy 4, 5 a 8.

Přelije se konflikt i k nám?

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora se do zvýšeného zájmu o cestovní pasy mohl promítnout právě konec protiepidemiologických opatření, který opět umožňuje cestovat do zahraničí bez omezení. Zároveň ale připouští, že se lidé mohou ve zvýšené míře obávat právě přelití válečného konfliktu z Ukrajiny až na naše území, zvlášť když se do něj dodávkami těžkých zbraní napadené straně Česká republika sama zapojuje.

Počátkem dubna schválila vláda další dodávku vojenského materiálu pro Ukrajinu v hodnotě 133 milionů korun, celková hodnota darovaného materiálu Ukrajině činí již 1,1 miliardy korun. Z bezpečnostních důvodů ale resort obrany již delší dobu neuvádí, jaký vojenský materiál na pomoc Ukrajině posílá. Podle neoficiálních informací by se mělo jednat o modernizované tanky sovětské výroby T-72M, starší tanky T-72 a bojová vozidla pěchoty. Podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je možné Ukrajině pomoci například dodávkou protivzdušné obrany, protiraketové techniky nebo právě tanků.

Ministři (ne)reagují na ruskou nótu

Rusko v diplomatické nótě upozornilo českou stranu, že bez jeho souhlasu nesmí poskytovat třetím zemím zbraně sovětské provenience. „Ministerstvo zahraničních věcí na tuto nótu nereagovalo a reagovat nebude vzhledem k tomu, že jde o věcný nesmysl a že na tento materiál reexportní doložka neexistuje. Jde o další způsob, jak se Rusko lží domáhá zastavení naší podpory Ukrajině,“ prohlásil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

„Rusko se obecně snaží odradit západní země od pomoci Ukrajině, výhrůžkami, vydíráním i šířením dezinformací. V tomto případě Moskva tvrdí, že bez souhlasu Ruska nesmí Česká republika vyvážet bývalou sovětskou techniku. To je nesmysl, jen další drzý a trapný pokus,“ dodala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).


Témata:

Nepřehlédněte