Vaše 5: Pětka se chlubí, jak ušetří. Opozice ji ale nechválí

17.1.2022
Jitka Kačánová

O sto milionů korun nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Šetřit se bude například na propagaci městské části, jednotlivých politiků i provozních výdajích úřadu. Opozice šetrnost radnice oceňuje, nicméně kritizuje její neschopnost investovat nebo ji podezírá, že si chce z veřejných peněz platit volební kampaň.

Jen na snížení byrokracie, počtu úředníků a externích spolupracovníků ušetří městská část přes dvacet milionů korun. Dalších deset milionů pak na správě úřadu, provozu kanceláří, konzultačních službách a poradcích pro politiky. Další výrazné škrty jsou v oblasti PR a propagačních akcích, reprezentačních výdajích či na provozu IT. „Úspory se týkají oblastí, kde si musí umět úřad poradit, aniž by klesla četnost a kvalita jeho služeb. Jsem přesvědčený, že v každé veřejné instituci jsou rezervy, které je třeba v těžších dobách využít, i když to nikdy není populární opatření“ uvedl radní Jan Kavalírek s tím, že rozpočet městské části naopak posílí příjmy z investic volných finančních zdrojů.

I přes rozpočtové škrty Pětka naopak navyšuje investice na částku přes 350 milionů korun. Mezi největší akce patří zateplení Polikliniky Barrandov, vybudování dvou domů pro seniory – Poštovka a Hlubočepy nebo revitalizace Chaplinova náměstí na sídlišti Barrandov. Řada investic je plánováno do oblasti školství. Zvýší se kapacity některých škol a třeba ZŠ Weberova čeká rekonstrukce bazénu. Připravuje se i rekonstrukce hřiště na Hořejším nábřeží, v Hlubočepech a dalších sportovišť. „Nejde o peníze, které bychom takzvaně projedli, ale o investice, které se nám vrátí. V lepších životních podmínkách, moderním vzdělávání dětí nebo v péči o zeleň,“ tvrdí Kavalírek.

Volební kampaň na účet Pětky?

Opozice seškrtání rozpočtu vítá. Má ovšem určité výhrady. „Po letech bezbřehého rozhazování peněz získaných prodejem majetku obce, nejprve pod vedením ODS, pak TOP09 a ANO, konečně někdo prosadil aspoň snahu o rozumnější rozpočet,“ řekl Našemu REGIONU Daniel Mazur (Piráti), opoziční zastupitel Pětky a její bývalý starosta. Snížení provozních výdajů o téměř 100 milionů je podle něj krok správným směrem. „Stále ale na pokrytí provozních výdajů chybí 44,5 milionu. Celkový navržený schodek včetně investic je pak dokonce o 2 miliony vyšší než loni, celkem činí 414,5 milionu,“ vypočítal Mazur.

Ke snižování počtu úředníků, kterým se pochlubil Kavalírek, pirát doplnil, že Praha 5 má ze všech městských částí nejvíc plně placených politiků – celkem šestnáct. Navíc poukázal na nárůst výdajů v PR oddělení o 425 tisíc. „Nepochybujeme o tom, že je to z důvodu blížících se komunálních voleb. Nelze v tom nevidět záměr platit takto část volební kampaně z veřejných peněz,“ upozorňuje Mazur. Slova o navýšení částky na investice se podle něj objevují každý rok, ale Praze 5 se podle něj investiční plány dlouhodobě plnit nedaří. „Vedení radnice není schopno proinvestovat ani získané dotace za několik let zpět. Třeba dotace od HMP na rekonstrukci parku Mrázovka leží na MČ už od roku 2017. Investiční plány tak ani v tomto rozpočtu nejsou uvěřitelné,“ dodal Mazur.

Úředníci jsou přetížení už teď!

Odlišný názor na zeštíhlený  rozpočet má i další opoziční zastupitel strany Prahy 5 Josef Cuhra (KDU-ČSL). „Hledání úspor ve veřejných rozpočtech je momentálně mimořádně populární politické téma. V tomto směru tedy chápu snahu předkladatele rozpočtu vyjít tomuto trendu vstříc a oceňuji i preciznost s jakou se to svého předsevzetí pustil. Na rozdíl od něj však nevnímám rozpočet jako nějaký simulátor ekonomických procesů, který lze různě mačkat, až z něj vypadne žádaný výsledek, kterým je úspora,“ řekl Našemu REGIONU. Smyslem rozpočtu je podle něj především zabezpečit finační rámec pro služby, které musí obvod podle zákona poskytovat a pro dlouhodobý smysluplný rozvoj. „Stále se ukazuje, jak nízká je schopnost Prahy 5 realizovat investice a zabezpečit i řádné fungování některých klíčových úřadů v přenesené působnosti, například stavebního úřadu. Z tohoto důvodu se mi jeví jako nelogické snižovat v zájmu úspor  počty zaměstnaců, když klíčová pracoviště jsou již nyní přetížená a nejsou schopna řešit svou agendu včas,“ argumentuje Cuhra. Drobnou úsporu na mzdových nákladech navrhuje hledat spíše prostřednictvím  auditu práce uvolněných zastupitelů, který by mohl vést ke snížení jejich počtu.Nepřehlédněte