• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Včelí mor ve středních Čechách nemá šanci, kraj včelařům nabídne plošné bezplatné vyšetření

  10.7.2024
  Doris Drienová

  Středočeský kraj opět nabídne včelařům bezplatné plošné vyšetření moru včelího plodu u včelstev. Otestováno může být až 2300 stanovišť v kraji.

  Náklady na vyšetření a kampaň, která má včelaře přesvědčit k vyšetření, jsou 1,25 milionu korun. První seminář v okresech se uskuteční na konci září, se sběrem a vyšetřováním vzorků se počítá od ledna do dubna příštího roku. Kampaň potrvá do července 2025, informoval ve středu v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.

  Ve Středočeském kraji je zhruba 80.000 včelstev. Kampaň má pomoci odhalit dosud neznámá ohniska onemocnění a chránit před ním další včelstva. „Počítá se také s objektivním informováním včelařů o rizicích spojených s touto nebezpečnou chorobou. Nedostatek informací totiž mnohdy brání včasnému odhalování nákazy,“ uvedla krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti).

  Osloveni budou všichni včelaři, kteří mají stanoviště registrovaná v regionu. Kampaň zajistí Naučné středisko ekologické výchovy Kladno – Čabárna, bude pořádat semináře a webináře. Od října by měly včelařům sloužit i nové webové stránky s aktuálními informacemi, webovou poradnou a kontaktem na telefonní poradenskou linku.

  V celém Česku bylo loni podle výroční zprávy Státní veterinární správy (SVS) potvrzeno 93 ohnisek moru včelího plodu, nejvíce v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Ve středních Čechách byla zaznamenána dvě ohniska. „Letos byla zatím potvrzena tři ohniska, a to v okolí Mukařova na Praze-východ,“ řekl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

  Mor včelího plodu je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Úplně vymýtit ho podle odborníků zřejmě nelze. Přenáší se kontaktem mezi včelami, například při přesunu včelstev mezi včelaři. Důvodů šíření moru včelího plodu ale může být víc. Včelaři musí při podezření kontaktovat veterináře, kteří po klinické prohlídce odeberou vzorky na laboratorní vyšetření pro potvrzení, či vyloučení nákazy. Mor včelího plodu se projevuje rozkladem larev v plodových plástech a mezerovitostí plodu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte