Ve Františkových Lázních pokračují přípravy na stavbu rehabilitační kliniky za 800 milionů korun

15.9.2021
Roman Kořinek

„S klinikou přichází vzdělávání, a to potřebujeme nastartovat dříve než stavbu, protože to vzdělávání potřebuje dva tři roky, abychom měli lidi, které budeme potřebovat a případně si je doškolovat už na tom odborném pracovišti,“ doplnil starosta.

Klinika má být zaměřená na rehabilitaci lidí po autonehodách nebo po mozkových příhodách. Podle starosty podobně specializované zařízení v zemi dosud chybí. Počítá se v něm s 200 zaměstnanci, kromě lékařů a sester, například i s fyzioterapeuty, farmaceuty, nutričními terapeuty či psychology.

O otevření nových oborů už podle starosty projevil zájem ředitel Střední zdravotnické školy a vyšší odborné v Chebu. Vedení města také jedná o studiu s lékařskými a zdravotnickými fakultami českých i německých univerzit v pohraničí.

„První dva obory by měly být certifikovány už letos na podzim, což je neuorehabilitace a spinální rehabilitace, ty by se otevíraly už v současné době. Po bakalářském studiu, kdy končí klasický fyzioterapeut, by se praktická část v magisterské fázi přenesla do Františkových Lázní a do Chebu,“ uvedl Kuchař.

Se stavbou kliniky by se mohlo začít příštím rokem. Projekt vyjde přibližně na 800 milionů korun, vzhledem ke stoupajícím cenám ve stavebnictví se ale podle starosty počítá i s navýšením investic. Plánem je, že veškeré opravy by hradil investor, budovy a pozemky by ale zůstaly v majetku města. První klienti by mohli navštívit kliniku začátkem roku 2025. Část péče by měla být hrazena pojišťovnami, zbytek by měl být určen pro samoplátce.

Zdroj: čtkNepřehlédněte