• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ve Středočeském kraji přibude čtvrt milionu obyvatel

  6.4.2024
  Simona Knotková

  Ve Středočeském kraji přibude do roku 2050 čtvrt milionu obyvatel, nejvíc v okolí Prahy. V regionu tak bude žít 1,66 milionu lidí.

  Největší nárůst počtu lidí, přes 40 procent, se čeká v oblasti Českého Brodu, ukázala studie, kterou si kraj dal udělat. Očekávanému vývoji je podle hejtmanství potřeba přizpůsobit investice do infrastruktury, třeba v Českém Brodě se chystá výstavba svazkové školy. Situaci by prospělo, kdyby se územní plány v okolí Prahy sjednotily ve větší celky a posílila metropolitní spolupráce s hlavním městem. K řešení by přispěly i legislativní změny, třeba zavedení místního poplatku za rozvoj, řekl  novinářům hejtmančin náměstek pro regionální rozvoj Jiří Snížek (Piráti).

  V regionu chybí 2000 míst v mateřských školách pro děti od tří let, největší problémy jsou v satelitních oblastech u Prahy. Demografové tam očekávají pokles či stagnaci výstavby, s výjimkou Hostivice a Roztok. Důvodem je malá infrastrukturní vybavenost či nedostatek vody.

  Počet obyvatel kraje se bude podle studie dál zvyšovat, ale pomaleji než dosud. Největší nárůst počtu obyvatel, okolo 30 procent, lze čekat v těsné blízkosti Prahy, tedy u Brandýsa nad Labem, Říčan, Hostivice či Roztok. Naopak úbytek bude v regionech Sedlčan, Příbrami a Vlašimi, kde je podle Snížka nyní kapacita škol a školek dostatečná. Kolem Čáslavi, Kutné Hory či Rakovníka mohou být v některých letech problémy s kapacitou infrastruktury kvůli stěhování lidí do okresních měst.

  „Očekával jsem, že rozvoj a atraktivita se posune dál od Prahy třeba na Nymbursko, Kolínsko a Berounsko. Ale to se nepotvrdilo. Pořád bude pro developery nejatraktivnější přípražská oblast, kde bude nárůst kolem 30 procent. Jde o Hostivice, Roztoky, Brandýs, Říčany, Jesenice a Jílové,“ vyjmenoval Snížek. Naopak třeba menší rozvoj bude podle něj překvapivě na Berounsku, kde vývoj omezuje nedostatečná kapacita vodovodu.

  Vedle výstavby nových škol hejtmanství navrhuje i některé změny legislativy včetně stavebního zákona. Obcím by se například mělo posílit postavení při změně zastavitelného území na nezastavitelné a zavedl by se místní poplatek za rozvoj. Situací kolem Prahy se zabývá i ministerstvo vnitra, které si zadalo studii hodnotící různé scénáře dalšího vývoje.

  Možností je vytvoření společných institucí Prahy a kraje, třeba sociálních služeb, nebo společného pražsko-středočeského regionu. Další variantou je připojit okolí metropole k hlavnímu městu nebo naopak oddělit od Prahy venkovské městské části. Podle Snížka by také pomohlo, kdyby se velký územní obvod obce s rozšířenou působností Černošice rozdělil na více částí. Lidem by se tak zkrátila cesta na úřad. „Mohli by si nechat vystavit občanský průkaz nebo cestovní pas třeba v Roztokách,“ dodal. Nejpravděpodobnějším scénářem je podle Snížka větší spolupráce mezi Prahou a přilehlými obcemi. Taková praxe podle něj dobře funguje v Amsterdamu či jiných metropolích.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte