Ve vodě na řadě jihočeských koupališť se zvýšil výskyt sinic

30.7.2022
Jiří Bydžovský

Na řadě sledovaných přírodních koupalištích na jihu Čech se v posledních dnech zhoršila kvalita vody. Stojí za tím často zvýšený výskyt sinic. Nejhorší situace je stále v Podolsku u orlické nádrže, kde už přes měsíc platí zákaz koupání.

„Voda u Podolska je stále nebezpečná ke koupání a neodpovídá hygienickým požadavkům, její kvalita se zde řadu týdnů vůbec nezlepšuje. V tomto týdnu zde byly velmi významně překročeny limitní hodnoty III. stupně pro ukazatele sinice a chlorofyl-a a rovněž limitní hodnota ukazatele vodní květ. Rozbory potvrdily sníženou průhlednost,“ řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Další tři lokality mají podle posledních rozborů vzorků zhoršenou jakost vody. Jde o Radavu u orlické přehrady, Staňkovský rybník na Jindřichohradecku a pláže v Lipně nad Vltavou u lipenské přehrady. Na všech místech je mimo jiné vyšší výskyt sinic. „U některých vnímavých jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní obtíže, proto hygienici po koupání doporučují osprchovat se čistou vodou,“ řekla Kotrbová.

Zdroj: čtkNepřehlédněte