• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ve Všerubech hlasují o výstavbě větrných elektráren

  9.6.2023
  Simona Knotková

  Ve Všerubech na Plzeňsku se v pátek koná referendum. Občané se v něm mohou vyjádřit k možné výstavbě větrných elektráren v katastru města a obcí, které pod něj spadají.

  Zájem postavit čtyři větrníky, každý o výkonu šest megawattů, má karlovarská společnost meridian Nová Energie, za níž stojí stejnojmenná německá firma, která instalovala v Evropě desítky větrných turbín. Referendum bude od 12:00 do 20:00, řekl Václav Červenka (BEZPP), starosta města s více než 1600 obyvateli.

  Zastupitelé schválili konání referenda s otázkou, kterou navrhl jeho přípravný výbor: „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo města v samostatné působnosti podniklo veškeré právní kroky směřující k zamezení výstavby větrných elektráren na území města Všeruby?“ Plebiscit se bude konat na celém území města včetně spádových obcí Chrančovice, Chrástov, Kokořov, Klenovice, Popovice a Radimovice.

  Investor, který už měl prezentaci na zastupitelstvu, má zatím jenom studii a čeká, jak dopadne referendum. Nabídl Všerubům kompenzace 60 milionů Kč za 20 let provozu všech čtyř větrných elektráren, z toho čtyři miliony jako jednorázový příspěvek při spuštění a 2,8 milionu korun za každý rok provozu. Obec teď podle starosty zjišťuje zájem občanů a to, co by jí větrníky přinesly, nebo naopak.

  Z březnové ankety města, jíž se zúčastnilo jen 36 procent domácností, vyplynulo, že s případnou výstavbou v katastru města nesouhlasí tři čtvrtiny občanů a „pro“ byla necelá pětina. Podle starosty se ankety zúčastnili hlavně odpůrci stavby, většina lidí se nevyjádřila. „Ti, co jsou proti, jsou hodně slyšet, ale mluvím také se spoustou lidí, kteří jsou pro,“ uvedl. Někteří zastupitelé jsou pro a jiní proti.

  Meridian chtěl původně postavit u Všerub sedm větrníků, což obec odmítla. Čtyři stožáry s průměrem rotoru 150 metrů by chtěl mít asi jeden kilometr za zástavbou Všerub, Radimovic a Kunějovic. Sever Plzeňska směrem na Úněšov a Bezvěrov nabízí podle větrných map velmi dobré podmínky pro větrné zdroje, což potvrdil i ČEZ, s nímž obec také jednala.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte