• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vedení Karlovarského kraje chce dále nekontrolovaně nakládat s evropskými miliardami

  12.4.2022
  Roman Kořinek

  Opoziční zastupitelé se na dalším zasedání krajského zastupitelstva opět marně domáhali možnosti kontrolovat vládnutí vedení kraje a rozdělování peněz z Fondu spravedlivé transformace.  V jeho rámci má do nejmenšího kraje České republiky přitéct přes šest miliard korun, které chce současný vládnoucí slepenec mnoha politických uskupení rozdělit podle vlastního klíče.

  „Stále dokola opakujeme, že se nejedná o peníze krajských radních a na ně napojených spřízněných firem a společností, ale jedná se o peníze všech obyvatel Karlovarského kraje. Jedná se o obrovský balík peněz, který by měl být využit s maximální opatrností, rozmyslem a co možná největším efektem pro náš kraj,“ říká místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

  Ta rozdělování peněz z Fondu spravedlivé transformace kritizuje společně se svými opozičními kolegy dlouhodobě. Poukazuje na netransparentnost výběru strategických projektů, na zamlčování jmen hodnotitelů těchto projektů i na samotný jejich výběr. Fond spravedlivé transformace je určen pro regiony zasažené uhelnou těžbou a to je v případě Karlovarského kraje hlavně oblast Sokolovska. „Město Sokolov ale bohužel neuspělo ani s jedním projektem.  Náš region, naše potřeby a naší znalost problematiky zahlazování stop těžby absolutně vedení kraje ignoruje, úplně stejně, jako naše připomínky k celému průběhu přípravy transformace,“ doplňuje poslankyně parlamentu a opoziční zastupitelka Renata Oulehlová (ANO).

  Vzhledem k tomu, že bude nutné strategické projekty ještě jednou schvalovat a to konkrétně po prozkoumání jejich fáze připravenosti, požadovala opozice dvě místa v Regionální stále konferenci (RSK), která bude o projektech rozhodovat. Tam má kraj šest zástupců a tak by dle tvrzení opozice bylo spravedlivé, aby měla dvě místa a mohla tak nahlížet do celého procesu transformace, vyjadřovat se k němu a kontrolovat vedení kraje.

  „Náš návrh a myslíme si, že naprosto legitimní požadavek, ale vyvolal jen úsměv ve tváři krajských radních, kteří ho zametli pod stůl. Následoval proto náš další dotaz, zda je normální, aby mezi hodnotiteli projektů byl člen Pirátské strany, tedy zástupce vládnoucí koalice. Místo odpovědi opět výsměch,“ pokračuje v kritice Jana Mračková Vildumetzová, která stále trvá na tom, aby byl proces strategických projektů zastaven a opakován. Aby proběhla co nejširší diskuze o celé problematice a hlavně aby byly vybrány projekty, které jsou jasně měřitelné a je jasné, jaké konkrétní dopady budou mít pro Karlovarský kraj.

  Část vybraných projektů je totiž podle opozice postavená takříkajíc na vodě. Jedná se o vize a myšlenky, které vůbec nemusí dopadnout podle představ předkladatelů, ale peníze za tyto vizionářské projekty kraji nikdo nevrátí a pokud se proces transformace v našem kraji nepovede, dostane se do ještě větších problémů, než mu nyní hrozí.

  „Celý proces transformace je navíc běh na dlouhou trať a daleko přesáhne funkční období současného nesourodého politického slepence. I proto by měla mít opozice místa v RSK a měla by mít hlavně možnost do celého procesu mluvit a zasahovat. Místo toho je soustavně umlčována a místo pragmatické debaty směřující k co nejefektivnějšímu využití evropských peněz, jsou tady upřednostňovány vlastní zájmy, zájmy spřízněných duší a zájmy firem a společností napojených na současné politiky sedící ve vedení kraje. Důkazem toho je například i plánovaná rekonstrukce horského hotelu Klínovec, která naprosto nesouvisí s důlní těžbou ani transformací regionu. A kdo stojí za zájmem o rekonstrukci tohoto horského hotelu je při pročítání jmen vládnoucích koaličních politiků naprosto jasné,“ dodal další opoziční zastupitel Martin Hurajčík (ANO).

  Zdroj: vz/tz

   

   

     Nepřehlédněte