Vegani vyrazili do boje! V obchodech zablokovali lednice s mlékem

5.9.2022
Simona Knotková

Zákazníci supermarketů v několika britských měst se nemohli dostat k lednicím s mléčnými produkty. Cestu jim blokovali vegani z aktivistické skupiny Animal Rebellion.

„Láhev kravského mléka reprezentuje všechno, co je špatné v našem potravinovém systému. Od vykořisťování zvířat až po zasahování do životního prostředí. Je to krutý, neefektivní a nepotřebný produkt. Nastal čas zastavit dodávky mléka. Nemůžeme dopustit, aby to nadále pokračovalo. Ne, když je odpověď tak jednoduchá – budoucnost založená na rostlinné stravě,“ stojí ve facebookovém příspěvku hnutí, které si klade za cíl klimatickou a ekologickou spravedlnost.

S protestující vegankou se vozka nepáral. „Umlátím tě k smrti!“ řekl jí

Aktivisté chtějí donutit politiky k přechodu na rostlinnou stravu prostřednictvím „nenásilné občanské neposlušnosti“. V jednom ze svých nedávných protestů vylévali mléko v supermarketech.

Naposledy obsadili prodejny Whole Foods a Marks & Spencer’s v Londýně, Southamptonu, Birminghamu a Manchesteru a zákazníkům blokovali cestu k lednicím s mléčnými produkty. Aktivisté tak dle svých slov reagují na nezájem vlády, která se s nimi odmítá shodnout na rostlinné budoucnosti.

„Nemáme jinou možnost než přejít k občanskému odporu a pro zachování naší budoucnosti vyvíjet tlak na vládu. O svém záměru informujeme předem, aby se veřejnost mohla připravit na přerušení dodávek mléka, k němuž doje v září. Omlouváme se za jakýkoliv stres, který to může způsobit, ale vláda přivádí do chudoby, mizérie a klimatického a ekologického kolapsu každého z nás. Nemůžeme jen sedět a dovolit, aby k tomu došlo,“ pokračují aktivisté ve svém prohlášení.

Aktivity skupiny si v minulosti vyžádaly kritiku za vandalismus a plýtvání jídlem. „Co mají dělat lidé, kteří se spoléhají na potravinové banky a malý rozpočet? Jak mají uživit rodinu, když nemohou kupovat mléko ani maso?“ ptá se například jeden uživatel na sociální síti.

Zdroj: LADbible

 Nepřehlédněte