Veolia je na prodej. Kdo bude novým majitelem elektrárny?

16.12.2020
Jan Štoll

Kolínská teplárna a elektrárna má změnit majitele, redakci o tom informoval vysoce postavený zdroj z prostředí energetického byznysu, který si nepřál být jmenován.

Společnost Veolia Energie ČR, která je jediným akcionářem podniku v Kolíně, kontrakt ani jeho detaily zatím nekomentovala. Redakce stanovisko zjišťuje.

Zdrženliví jsou i hlavní odběratelé teplárny. Přesto, že je už po začátku topné sezóny, lidé by neměli změnu pocítit.

„K dané otázce se nebudeme vyjadřovat, je to záležitost majitele teplárny. Každopádně 8,5 tisíc domácností, které zásobujeme, se nemá čeho obávat,“ uvedl člen představenstva ENERGIE AG Kolín Jan Hladík.

ENERGIE AG je prostřednictvím distribuční společnosti MTH Kolín nejvýznamnějším zákazníkem teplárny. Mezi další pak patří Město Vlašim, Paramo – hospodářské středisko Kolín a Správa městských sportovišť Kolín.

Kolín bude mít novou sportovní halu za 97 milionů korun

Obrat společnosti Veolia Energie Kolín za rok 2019 dosáhl 336 milionů korun, prodala 641 TJ tepla a 30,24 GWh elektrické energie.

„V roce 2019 došlo k dosažení kladného provozního hospodářského výsledku včetně vlivu povolenek oxidu uhličitého. Pokles hospodářského výsledku vůči roku 2018 byl dán zejména nižšími tržbami za teplo a vyššími náklady za povolenky oxidu uhličitého,“ uvádí výroční zpráva společnosti.

Společnost se zabývá i výrobou elektrické energie v kogeneračním cyklu, poskytuje i podpůrné služby pro ČEPS.

Veolia klade důraz na ekologičnost provozu. Naposledy bylo v Kolíně investováno do obnovy zařízení elektrárny. Podle výroční zprávy za rok 2019 společnost pak společnost do provozu investovala 17,1 milionu korun.

„V elektrárně Kolín byla dokončena ekologizace kotle a proběhla generální oprava elektroodlučovače a turbogenerátoru,“ uvedla Veolia Energie v prohlášení.

Podobně investuje v dalších provozech i do teplárenských částí. Veolia jen letos ve svých zařízeních investovala do potrubních rozvodů přes 430 milionů korun a do ekologizace, modernizace výrobních technologií a přechodu od uhlí k čistším palivům více než 600 milionů korun.

Je tak otázkou, zda bude v případě změny provoz pokračovat ve stejném trendu.Nepřehlédněte