Větrný mlýn, omítnutý trusem, moučnou kaší a vápnem s tvarohem. Jediný funkční a veřejně přístupný v Čechách

13.7.2020
Fefík
Další fotky

V centru všeho dění stojí krásný a postupně opravovaný podstávkový dům, starý asi 300 let. V něm bydlí stálí obyvatelé skanzenu a v jeho hospodářské části je umístěno muzeum, mapující historii obce i Frýdlantska.

Expozice představuje různé zemědělské stroje včetně žentouru a mlátičky, dílenské vybavení (zejména truhlářskou a kovářskou dílnu), kuchyňské náčiní, tkalcovský stav a podobně.

Jablonec musel zrušit oblíbenou vyhlídku z radniční věže. Snad jen nakrátko

Panorama ohrad pro zvířata doplňuje větrný mlýn.
Není sice velký, zato je jediný funkční a veřejně přístupný v Čechách (na Moravě je jich několik) a obsahuje také expozici o všech větrných mlýnech v České republice.

Mlýn byl vybudován v roce 2002 a je proto nejmladším větrným mlýnem u nás. Mlýn je kombinací holandského typu a malého mlýnku s větrnou turbínou. Dosahuje výšky 4,2 metru (po započtení turbíny dokonce 7,1 metru) a jeho průměr činí 3,9 metru. Jeho cihlové zdivo zbudované na kamenné podezdívce je omítnuté hliněnou omítkou s příměsí koňského a kravského trusu a vrstvou smíchaného písku, jílu a moučné kaše.
Na vnější strany byla navíc nanesena směs vápna s příměsí tvarohu a lněného oleje.
Vlastní mlecí zařízení pochází z malého mlýna u Tošanovic poblíž Frýdku–Místku.

Tvrdohlavý Zdeněk Lhotský. Jeho sklo a kresby jsou k vidění v Liberci

Skanzen je možno navštívit kdykoliv v otevírací době, to znamená od dubna do září kterýkoliv den kromě pondělí v době od 10 do 17 hodin a od října do března pouze v pátek, sobotu a neděli.

Žijící skanzen byl otevřen před 11 lety, 16. května 2009.
U skanzenu začíná dvanáctikilometrová naučná stezka nazvaná Okolím Jindřichovic za výšinami ideálů a do údolí duše, která je vhodná jak pro pěší, tak také pro cyklisty.

FOTO: Žijící skanzen v Jindřichovicích

Žijící skanzen v Jindřichovicích - 1 žij kuzŽijící skanzen v Jindřichovicích - 2 magoŽijící skanzen v Jindřichovicích - 3 kuznuuŽijící skanzen v Jindřichovicích - 4 lunaria foot zbyněk vlkŽijící skanzen v Jindřichovicích - 5 kuzu
Další fotky
Žijící skanzen v Jindřichovicích - 6 město frýdlant2Žijící skanzen v Jindřichovicích - 7 žijí kuznuŽijící skanzen v Jindřichovicích - 8 město frýdlant3Žijící skanzen v Jindřichovicích - Jindřichovice pod Smrkem, větrný mlýnŽijící skanzen v Jindřichovicích - 0 město frýdlant


Nepřehlédněte