Víte, jaké místo bylo v létě nejnavštěvovanější? Pražský hrad ani Český Krumlov to nejsou

13.9.2021
Jaroslav Svoboda

Letní prázdninová soutěž oblíbené dětské televizní stanice České televize – Déčko probíhala od 1. 7. do 30. 8. 2021 na cca 250 místech po celé České republice. Cílem hry bylo ukázat dětem a jejich rodičům nejrůznější zajímavá místa a nabídnout jim možnost prázdninového cestování po naši zemi.

Místa, kde se kešky nacházely, byla vybrána záměrně, například v Českém ráji se jedno takové nacházelo v turnovském infocentru. Zde byly k dostání letáky s unikátními kódy. Nedaleký hrad Valdštejn, u kterého byla rovněž umístěna keška, se pak v rámci celé republiky stal tím nejnavštěvovanějším místem.

„Celkově zde proběhlo 814 návštěv, což bylo o 24 více než u loňského vítěze Žďáru nad Sázavou, který letos obsadil druhé místo,“ vyjádřili se zástupci hradu Valdštejn na oficiálních webových stránkách.

Rodina byla pro Belmonda nade vše, proto netočil o letních prázdninách

V rámci letní hry bylo zadáno celkem 130 247 hesel, přičemž celý soutěžní úkol, tedy zadání tří kódů, splnilo 23 701 hráčů. Do soutěže se zapojilo 32 185 hráčů a nejaktivnějšími z nich se letos stali sourozenci Charlottka a Adámek, kteří nasbírali 72 hesel.

Co je to geocaching?

Geocaching (geokešing) je hra na pomezí sportu a turistiky, při které se hledají ukryté schránky pomocí zeměpisných souřadnic. Skrytá schránka neboli „cache“ (keška) pak ukrývá poklad. Základní myšlenkou geocachingu je umisťování kešek na zajímavá místa. Jejich úkolem je pak přivést sem hráče, tzv. kačery. V popisu kešky bývá vyvětleno, čím je místo zajímavé a proč právě zde byla tato keška uložena. Častou se jedná o velmi frekventovaná místa, kde i jejich nalezení bývá velkou zábavou.

V posledních letech se stávají také velmi populární tzv. kamínky, které se umisťují na viditelná místa a jejich nálezce si je může buď nechat nebo je zase poslat dál a autor díky napsanému PSČ může na facebookové skupině sledovat cestu toho svého kamínku.

Zdroj: Hrad ValdštejnNepřehlédněte