Vláda zasekla vánoční trhy. „Nehorázné!“ zlobí se magistrát

6.12.2021
Jitka Kačánová

Zákaz vánočních trhů rozzlobil prodejce, pro které jsou tyto akce často obchodním vrcholem roku. V situaci, kdy jsou otevřená obchodní centra, zákaz nechápou. A spolu s nimi i primátor Hřib. Ten po vládě požaduje kompenzace pro zaskočené trhovce, kteří teď nemají šanci získat vložené peníze do zboží zpět. Hlavní pořadatel pražských trhů Taiko sice vládní nařízení respektuje, jiní si ale našli způsob, jak absurdní zákaz obejít.

Trhovce zákaz zaskočil. „Přišlo to naprosto nečekaně, už jsem měla nakoupeno, ve zboží mám desítky tisíc a potraviny mi nejspíš bez velkých akcí projdou,“ postěžovala si Našemu REGIONU Andrea Šraitrová, prodavačka zdravých potravin pod značkou Nákup hrou. „Nejde jim vůbec o zdraví, je to likvidace živnostníků,“ myslí si. Vánoční trhy nejen jí každoročně pomáhají překlenout prodejně slabší měsíce leden a únor. Teď ale tato možnost zmizela, i když náklady musí samozřejmě platit dál. „Je to totálně destruktivní,“ dodává další stánkař Tomáš K. „Když všechno ostatní jede – obchoďáky a hospody a tak – tak prostě nechápu, proč zasekli zrovna trhy a ještě k tomu jenom vánoční,“ kroutí hlavou.

Nehoráznost!

Zrušení vánočních trhů zkritizoval i primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a vedení metropole vyzvalo vládu k okamžité kompenzaci trhovcům, kteří se na zákaz nemohli připravit. „Rozhodnutí vlády o zrušení konání venkovních vánočních trhů doslova ze dne na den je nehorázné vůči všem provozovatelům trhů i samotným stánkařům, kteří si zboží mnohdy zakoupili na úvěr,“ prohlásil Hřib. Vládní rozhodnutí považuje za důkaz finálního selhání dosluhující vlády Andreje Babiše a její absolutní neschopnosti cokoliv plánovat. „Je naprostý paradox zrušit venkovní trhy třeba na náměstí Republiky a vedle toho nechat fungovat přeplněné nákupní centrum,“ myslí si primátor.

Ještě před zákazem trhů se pořadatelé rozhodli zrušit kulturní program na Staroměstském náměstí včetně slavnostního rozsvěcení vánočního stromu, který do Prahy tentokrát dorazil z Jizerských hor. Jenže ani to vládě v demisi vedené Andrejem Babišem (ANO) nestačilo a trhy stejně zrušila. „Vánoční trhy jsou obecně spojeny s velkou koncentrací osob na malém prostoru. Kontrola dodržování opatření je velmi obtížná. Často na ně přijíždí lidé z celé České republiky, typicky na adventní trhy na Staroměstském náměstí v Praze,“ zdůvodnil krok vlády Babiš s tím, že je mu to sice líto, ale že hygiena prý byla v této otázce nekompromisní.

Vládní zákaz postihl vánoční trhy v celé republice, v Praze se konkrétně týkal například trhů pořádanými společností Taiko na Staroměstském náměstí a náměstí Republiky, trhů pořádaných přímo magistrátem na Malém náměstí nebo trhů na náměstí Míru pořádaných Martinem Valovičem. „Zákaz trhů považujeme absurdní,“ řekla Našemu REGIONU mluvčí společnosti Taiko Hana Tietze. Jejich společnost si váží podpory města, nicméně respektuje vládu a trhy pořádat nebudou. Někteří organizátoři trhů se ale absurdnímu zákazu vzepřeli.

Rebelové

Vládě navzdory se ve vánočních trzích rozhodla pokračovat například Praha 1. Jejich konání povolila jako kulturní akci a trhovci dál prodávají své vánoční zboží na horní části Václavského náměstí. „Úplně chápu vážnost situace, sám veškerá protipandemická opatření dodržuji a o totéž prosím i všechny občany. Zákaz vánočních trhů ale považuji za obrovský nesmysl, když mohou i nadále fungovat například farmářské trhy a v obchodních centrech máme nyní plno lidí, kteří zde mají možnost nakupovat,” vysvětlil krok Jedničky její starosta Petr Hejma (ODS) na Facebooku. Podobně si s vládním zákazem poradili i v Mostě, kde vánoční trhy přejmenovali na Zimní farmářské trhy. Protestní vánoční trhy pořádá také iniciativa Otevřme Česko po všechny adventní pátky, soboty a neděle v Praze na Šeberáku a v areálu pivovaru Malý Janek v Jincích nedaleko Příbrami.Nepřehlédněte