• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Vltava v Českém Krumlově zůstává na nejvyšším povodňovém stupni, hladina by už dál stoupat neměla

    Přestože v Českém Krumlově zůstává hladina Vltavy na nejvyšším třetím povodňovém stupni, situace už se zřejmě nebude zhoršovat. Řeka nebude výrazněji stoupat a spíše lze předpokládat její postupné a pozvolné klesání.

    Médiím to ve čtvrtek sdělila Kateřina Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

    „Pro nejbližší dny můžeme říct, že to horší nebude. Očekáváme, že začne mrznout a pokud budou srážky, tak sněhové. I tak ale ještě nějakou dobu zůstane Vltava v Českém Krumlově na rozmezí druhého a třetího stupně,“ uvedla.

    Hladina Vltavy v Českém Krumlově vystoupala na třetí povodňový stupeň před Vánoci. Následně mírně klesla, ale ve středu se opět na nejvyšší povodňový stupeň vrátila. Způsobilo to tání sněhu a déšť z posledních dnů.

    Obleva zasáhla především Šumavu, což ovlivnilo situaci s regulací lipenské přehrady, do které přitékalo velké množství vody. Povodí proto muselo zvýšit odtok z nádrže, což zvýšilo hladinu Vltavy. „Nyní odtéká z Lipna 90 krychlových metrů za vteřinu a stejně tomu bude ještě pár dní. Ale i za tohoto stavu se řeka stále drží v korytě,“ řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

    Štěrbová dodala, že i když odtok z přehrady zůstane na zmíněných 90 krychlových metrech za vteřinu, může v Českém Krumlově nastat pokles hladiny. Způsobí to fakt, že se do Vltavy dostane méně vody z přitékajících říček a potoků.

    Hladina Vltavy v Českém Krumlově se stále drží těsně nad 220 centimetry, což je hranice pro třetí povodňový stupeň. Českokrumlovská radnice ve středu preventivně zabezpečila kritická místa, rozmístila kolem řeky asi 1000 pytlů s pískem. Od té doby se ale zvýšila hladina řeky jen o několik centimetrů. Nepatrný nárůst způsobily srážky na Šumavě, kde dnes v noci do rána napršelo 20 až 30 milimetrů vody. „Nakonec to bylo výrazně méně, než jsme očekávali,“ řekla Štěrbová. Dodala, že postupně se už srážky mění na sněžení.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    17.7.2026
    Jižní Čechy

    V národním parku Šumava hoří