Vodní slalom žije i u nás v Kralupech

3.6.2022
Martin Solar

Určitě víte, že okolí Kralup poskytuje spoustu sportovních aktivit. Ale možná jste nevěděli o tom, že je zde spoustu míst pro vodní sporty. Jeden z nich je i vodní slalom.

Vodní slalom je sport, který má v České republice dlouholetou tradici. Kralupy jsou jedním z mnoha měst, které mají svůj oddíl. Umělá slalomová dráha (slalomářský kanál) se nachází pod Miřejovickým mostem na veltruské straně Vltavy. Já tento sport dělám už 6 let a navštěvuji náš kralupský oddíl.

Jedná se o vodní slalom, známý i jako slalom na divoké vodě. Na kajacích a kánoích se snažíme pomocí pádla projet danou trať na určité dráze, a to čistě bez dotyků, co nejrychleji. Zelené branky jedeme povodně (směrem po proudu) a červené protivodně (proti směru proudu). Jízdu nám pak okoření různé vlny, válce a těžké kombinace.

Náš kanál je skvělý v tom, že je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro pořádné borce. Klidný vršek, tekoucí a bublající prostředek a konec završený pořádným válcem. Každý si najde to své a může trénovat více věcí. Navíc možnost posouvat branky, nám poskytne spoustu možností a variant. Jednou bránu projedete povodně a jednou protivodně. Navíc máme velké vracáky, do kterých se vejde více lodí.

Náš oddíl má své tradiční akce, které se konají každým rokem. Nový rok vždy začínáme novoročním tréninkem. V minulých letech jsme také vítali jaro, a to sjezdem od Masarykova mostu v Kralupech k našemu kanálu. V létě se pak koná Memoriál Jaroslava Froňka na počest zakladatele oddílu. Na podzim vypouštíme kanál a koná se “prasožraní” při kterém grilujeme a rekapitulujeme celou sezónu. A 24. prosince máme Vánočním trénink a slavíme tak tento svátek spolu. Rok poté ukončíme 26. prosince vánočním sjezdem na Mělník k soutoku Labe a Vltavy.

Jestli vás náš kanál zaujal, tak pro vás mám další tipy na aktivity, které na něm můžete dělat. Se skupinkou přátel pod vedením zkušeného lektora můžete kanál sjet na raftu. Je to skvělá možnost, jak si užít vlny bez větších zkušeností. Jinak je možnost proplout kanál na vámi oblíbené lodi, ale zde jsou zkušenosti potřeba. Pokud vás baví se jen koukat, tak se můžete podívat na závody, které se na trati konají. Nejbližší budou 4. – 5. června. Bude se jednat o závody vyšší třídy, ve kterých budou zkušení závodníci. Memoriál Jaroslava Froňka se pak bude konat 3. – 4. září. Tak se přijďte podívat!

členka TJ Kralupy, oddíl kanoistiky Markéta SakalováNepřehlédněte