• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vojenské lesy a statky roubují ovocné stromy v Brdech odrůdami ze zaniklých obcí

  29.3.2023
  Doris Drienová

  Vojenské lesy a statky (VLS) začaly na Padrťských pláních v Brdech roubovat stovky ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín či Zaběhlá. Stromy v Chráněné krajinné oblasti Brdy loni na podzim vysadili dobrovolníci. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali původní obyvatelé zaniklých brdských obcí, řekl ředitel divize VLS Hořovice David Novotný.

  Z obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá byli původní obyvatelé vyhnáni nejdřív během okupace německou armádou a následně v 50. letech komunistickým režimem. „Jejich domy, kostely a školy byly srovnány se zemí, zůstaly jen místopisné názvy. A také některé ovocné stromy, které rostly v zahradách zmizelých obyvatel Brd,“ řekl mluvčí VLS Jan Sotona. Z nich teď VLS odebírají štěpy a roubují jimi ovocné stromy podél Altánské cesty a na dalších místech na Padrťských pláních, které loni v září vysadily tisíce dobrovolníků.

  „Nová stromořadí, která zde lidé v září vysázeli, aby zanechali svou stopu v srdci Brd, budou také jakýmisi alejemi vzpomínek. Jednou za řadu let, až tudy někdo půjde a utrhne si třeba jablko a zakousne se do něj, ucítí chuť, kterou cítili původní obyvatelé Brd,“ řekl Novotný.

  Letos lesníci VLS naroubují na podnože z podzimního „Stromsázení“ hlavně štěpy odebrané z jabloní v lokalitách zaniklých obcí Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín. „Napřesrok na jaře se chystáme roubovat hlavně třešně,“ dodal mluvčí.

  Druhý největší státní lesnický podnik v ČR loni oznámil, že ve vybraných lokalitách začíná znovu sázet větší počty méně obvyklých dřevin – jabloní, hrušní, třešní, tisů a dalších, které doplňují smíšený les ve středních nadmořských výškách, kde firma většinově hospodaří.

  Letos v únoru zahájily VLS přeměnu rozsáhlých ploch převážně smrkových monokultur na pestré lesy druhového i věkového složení. Nové ekosystémy budou stabilnější, lépe odolají škůdcům, větru i sněhu, vysoká zvěř tam nenapáchá tak velké škody a navíc zadrží víc vody. Postupně, ale rychle, přemění VLS monokultury na nové, druhově, prostorově i věkově pestré porosty. Dnes je v Brdech z 80 procent smrk.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte