Vojenský fond solidarity loni vypomohl vojákům a jejich rodinám více jak milionem korun

16.9.2021
Redakce

Loni VFS poskytl pomoc zhruba 1,1 milionu korun. Příspěvky dostali vojáci s rodinami, které postihlo těžké zranění, vážné onemocnění, náhlé úmrtí, živelní pohroma nebo nezaviněná finanční tíseň. Fond také pomohl dětem, kterým zemřel rodič na misi v zahraničí nebo při výkonu služby na českém území.

Vojenský fond solidarity byl založen po sebevražedném útoku v Afghánistánu, po kterém v červenci 2014 zemřela pětice českých vojáků. Jeho účelem je pomáhat vojákům nebo jejich rodinám v těžkých životních situacích.

Podle Šmerdové se loni dařilo shromáždit peníze i přes složitosti spojené s pandemií. „I když je nezvyklá doba, lidé i přes vlastní problémy pamatují na druhé,“ poznamenala. Do fondu podle ní proudí peníze od pravidelných dárců i od pořadatelů kulturních, společenských a sportovních akcí, na kterých jsou například umísťovány pokladničky nebo jejichž účastníci mezi sebou udělají sbírku.

Třeba sbírka při příležitosti dne válečných veteránů vynesla přes milion korun. Do fondu přispěla i hokejová pražská Sparta, která každoročně při akci Sparta vzdává hold podporuje kromě vojáků i policisty nebo hasiče. Do podpory VFS se zapojily i třeba Česká zbrojovka, Mikov nebo Nadace ČEZ. Lidé a firmy na konto VFS poslali zhruba 6,6 milionu korun.

Ke konci loňského roku měl fond na účtech k dispozici 18,77 milionu korun, k dnešnímu dni to je již 22 milionů. Vedení fondu podle Šmerdové nechce všechny peníze utratit pro případ, že by nastala mimořádná událost, při které by bylo potřeba podpořit větší množství vojáků.

Vojákům nebo jejich rodinám, kteří se ocitli v nouzi, fond loni pomohl v devíti případech. Například rotnému D. K., který byl v říjnu 2018 vážně zraněn v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka, přispěl na nákup rehabilitačních a cvičebních pomůcek. Dalším vojákům poskytl peníze třeba na přestavbu kvůli bezbariérovému bydlení. Podpořil i rodiny vojáků ve finanční tísni, do které se dostaly po jejich smrti.

Zdroj: jv/ctkNepřehlédněte