• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vražda mladého muže šokuje brutálností. Soud ji odročil na červen

  16.5.2024
  Simona Knotková

  Krajský soud v Hradci Králové odročil hlavní líčení v kauze vraždy 28letého muže v létě 2022 na Svitavsku na 5. až 7. června.

  Bude pokračovat v dokazování, sdělil ve středu mluvčí krajského soudu Martin Kos. Hlavní líčení bude opět v jednací soudní síni číslo 50 v hlavní budově krajského soudu v centru Hradce Králové.

  „Hlavní líčení bylo dnes za účelem provedení listinných důkazů a provedení dalších důkazů odročeno,“ sdělil ve středu Kos.

  Z vraždy se zodpovídají Pavel Jireček a Alexandr Golubničenko, kteří tělo oběti podle spisu uvařili, kosti spálili a další ostatky rozvezli. Golubničenko se částečně přiznal, popsal věznění poškozeného, většinou ale kladl vinu Jirečkovi. Odmítl, že by se na činu předem dohodli a že by šlo o vraždu. Jireček vinu odmítl. Obžalovaným hrozí v případě prokázání viny trest v rozmezí 15 až 20 let vězení, případně trest výjimečný.

  Hlavní líčení má za sebou několik jednacích dnů, začalo v polovině dubna, poté bylo odročeno na 13. května. Tento týden soud vyslechl další svědky a provedl další důkazy.

  Podle spisu se obžalovaní na vraždě muže umučením jako odplatě za údajně ukradenou marihuanu předem domluvili. Donutili muže na Břeclavsku nastoupit do auta, kterým ho odvezli do domu známého v Lubné, kde ho ve sklepě mučili, vyplývá z obžaloby. Podle ní pak bezvládné tělo převezli do Jirečkova trvalého bydliště v Pohodlí u Litomyšle, kde poškozeného utýrali. Poté společně zosnovali plán, jak se zbavit těla, uvádí obžaloba. Podle spisu tělo uvařili v kovovém sudu na dvoře domu, kosti spálili a zbytky rozvezli po okolí obce. V domě poté zahladili stopy a například sklep, kde muže týrali, vybílili vápnem, vyplynulo z obžaloby.

  Státní zástupkyně na úvod hlavního líčení v polovině dubna navrhla pro Jirečka trest okolo 30 let vězení a pro Golubničenka okolo 25 let odnětí svobody. Podle soudních znalců obžalovaní trpí disociální poruchou osobnosti a jejich resocializace je nepravděpodobná.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte