Výbuchem poškozený dům v Koryčanech je dle statika neobyvatelný

17.9.2021
Redakce

Ve čtvrtek večer se podle mluvčí na štítové stěně sousedního domu objevily nové praskliny, na místo proto znovu vyjížděli profesionální hasiči. „Po příjezdu hasiči ihned evakuovali obyvatele obou přilehlých rodinných domů a velitel zásahu na místo povolal statika,“ uvedla Javoříková.

Velení zásahu si podle ní spolu se statikem prohlédli obě budovy v těsném sousedství domu, který exploze zcela zdemolovala. „Bylo zjištěno, že došlo ke zhoršení stavu vnější konstrukce jednoho z objektů, který se nachází vedle rodinného domu zničeného výbuchem. Statik zakázal užívání tohoto objektu a nařídil zajištění jeho obvodových konstrukcí,“ uvedla mluvčí.

Hasiči se podle ní postarali o stabilizaci rohu domu zvnějšku i uvnitř. Konstrukce zajistili pomocí stabilizačních stojek a výdřevy, kterou na místo dopravil speciální kontejner z Kroměříže. O dalším osudu objektu rozhodne podle Javoříkové statik.

Výbuch prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. Právní kvalifikace se ještě může změnit. Před explozí majitelé prováděli v domě rekonstrukci. Při ní bylo poškozeno plynové potrubí, což vedlo k následnému výbuchu, uvedla Kyšnerová. Exploze si vyžádala životy dvou dobrovolných hasičů, kteří kvůli úniku plynu do domu přijeli. Zranění jsou jejich dva kolegové a další dva lidé.

Zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte