• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Výdaje na odměny pro placené funkcionáře Středočeského kraje vzrostly o několik milionů

  17.6.2024
  Doris Drienová

  Výdaje na odměny krajských funkcionářů ve výborech a komisích ve Středočeském kraji vzrostly. Od začátku volebního období do letošního května jim hejtmanství vyplatilo 32,5 milionu korun.

  Je to o čtyři miliony více než za předchozí volební období, uvedl na dotaz médií mluvčí kraje David Šíma. Podle koaličních politiků by se počet placených funkcí neměl zvyšovat, případně by se mohl snížit. Opozice za ANO by chtěla přimět členy komisí a výborů k větším výkonům.

  Na konci minulého volebního období v roce 2020 měl kraj 13 komisí a výborů, na něž ročně vynaložil přes sedm milionů korun. V nynějším volebním období je těchto orgánů 14. Za loňský rok kraj jejich členům vyplatil 9,5 milionu korun. Zatímco dva výbory zastupitelstva, finanční a kontrolní, musí fungovat ze zákona, další poradní orgány si může zastupitelstvo kraje zřídit podle svého uvážení.

  Podle lídra ANO Tomáše Helebranta se za koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců ve středních Čechách v posledních čtyřech letech zastavil jakýkoliv vývoj, což je podle něj odpovědnost hejtmanky Petry Peckové (STAN). „Vzhledem k počtu lidí, které si na kraji obsadila do takzvaných uvolněných funkcí, bych očekával od krajského úřadu daleko větší výkony. Za sebe mohu říct, že bych určitě posílil výbory, které jsou důležité pro rozvoj kraje, ale především bych tlačil na větší výkon,“ dodal Helebrant.

  Volební jednička Pirátů Lucie Církva Chocholová hodnotí práci předsedů výborů naopak pozitivně, většina z nich podle ní přistoupila ke své úloze velmi zodpovědně. „Jako Piráti jsme se zasadili o to, aby z výboru pro ICT a digitalizaci vznikla komise. Z poradního orgánu zastupitelstva se tak stal poradní orgán rady kraje. Byl to důležitý krok pro to, aby rada kraje dostávala odborná stanoviska v oblasti ICT a digitalizace napříč všemi krajskými gescemi – od školství až po záchranku,“ dodala.

  Piráti podle ní nepodpoří další placené funkce. Podobně se vyjádřil i hejtmančin náměstek a dvojka na kandidátce STAN Michael Kašpar. „Za STAN nehodláme počet placených funkcí navyšovat,“ uvedl. Lídr koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) Jan Skopeček poukázal na to, že po vzniku krajů byl uvolněný jen předseda kontrolního a poté finančního výboru. Od té doby podle něj počet uvolněných postů výrazně nabobtnal.

  „Je pravda, že krajům přibylo i velké množství nové agendy, ale za sebe si přeji, abychom po volbách pracovali na efektivním krajském úřadě a do toho patří i rozumný počet uvolněných zastupitelů,“ řekl Skopeček. Rád by proto počet placených zastupitelů snížil. V jednotlivých případech bude rozhodovat kvalita a kompetence daného zastupitele a význam oblasti, které se výbor a jeho předseda mají věnovat. Například uvolněný zastupitel pro životní prostředí a zemědělství se podle něj věnuje energetice, energetickým úsporám a tématům kolem životního prostředí skutečně na plný úvazek. „To se kraji může nejen finančně vrátit a prospět. Tedy zvažujme to výbor po výboru,“ uzavřel Skopeček.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte