• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vydejte se zpátky v čase. Libeň na historických fotografiích

  18.7.2019
  Fefík
  Další fotky

  Libeň díky svému členitému reliéfu patřila k nejromantičtějším pražským předměstím. Čtvrť se nachází mezi pražskými kopci Labuťka, Hájek, Sluncová, Vítkov, Ládví, Okrouhlík a Zámecký vrch, část Libně se nazývala Podviní.

  Ve druhé polovině 19. století se změnila na průmyslové centrum severovýchodu Prahy. V letech 1898–1901 byla Libeň městem, v roce 1901 byla připojena k Praze jako její 8. čtvrť. Až do druhé světové války zde bylo rozsáhlé židovské město.
  První náznaky proměny Libně z romantické venkovské krajiny na průmyslové předměstí Prahy lze zaznamenat už v první polovině 19. století. Ve 20. letech tu vznikla kartounka Antonína Gottlase (později Kubešova) a roku 1832 První akciová strojírna – Rustonka.

  Ve druhé polovině 19. století byla založena První českomoravská továrna na stroje (výroba parních kotlů, železničních mostních konstrukcí, zařízení pro cukrovary, doly, hutě a vodárny), Slévárny a strojírny bratří Prášilů, Bohumila Voleského nebo firmy John Fewler. Rozvíjel se tu i textilní průmysl – vznikla tkalcovna a přádelna bratrů Perutzů, Grabova továrna na voskovaná plátna a roku 1892 vznikla Weiderova továrna na klobouky. Podél Vltavy se objevilo několik jirchářských podniků – mj. barvírna kůží Ludvíka Jellinka. Starému zámeckému pivovaru začal konkurovat parní pivovar anglické firmy The Bohemian Breweries, Limited a nedaleko Balabenky F. X. Brosch vystavěl obří lihovar. Ve Švábkách byla roku 1881 otevřena plynárna. Kdysi nejromantičtější místo Libně – viniční usedlost Kolčavka – se v 80. letech 19. století změnila na továrnu na cementové roury.
  V 90. letech bylo nedaleko Libeňského zámku zbudováno přístaviště s překladištěm.

  Výstava na Kulaťáku přibližuje osudy nespravedlivě odsouzených důstojníků naší armády

  Roku 1885 bylo v Libni zavedeno veřejné petrolejové osvětlení, o deset let později osvětlení plynové. Od roku 1896 spojila Palmovku s Karlínem tramvajová trať financovaná z prostředků Františka Křižíka, která byla o rok později prodloužena do Nové Libně na křižovatce U Kříže.
  12. září 1901 byla na základě zemského zákona Libeň připojena k Praze jako její osmá čtvrť (sousední a k Praze výrazně bližší Karlín se spojil s Prahou až o 20 let později).

  Až do první světové války se Libeň dále rozvíjela. Okolo existujících továren vznikaly bloky činžovních domů a čtvrť se dále rozrůstala severním a východním směrem. Roku 1903 došlo k provizornímu propojení Libně s Holešovicemi pomocí dřevěného mostu, v Dolní Libni byla postavena sokolovna, dřevěný kostel sv. Vojtěcha a libeňské gymnázium, na Bulovce byl v letech 1913–1915 otevřen infekční pavilon, který se stal základem budoucí nemocnice Na Bulovce.

  Fotografie staré Libně lze spatřit v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha 8), v pondělí a ve středu mezi 8. a 18. hodinou, v úterý a ve čtvrtek mezi 8. a 15.30, v pátek od 8. do 15. hodiny. Vstup je zdarma.

  Zdroj: Wikipedie

  FOTO: Stará Libeň

  Stará Libeň - 0 tramvaj trať libeň vysočany, 1894 u invalidovnyStará Libeň - 2Stará Libeň - 3 p8Stará Libeň - 4 sokolovská třída, vlevo rustonka mhmpStará Libeň - 5 světův statek p8
  Další fotky
  Stará Libeň - 6 u deutschů, libeň, divadlo pod palmovkouStará Libeň - 7 sklízení piole v konšelské ulici mhmpStará Libeň - 8 automat svět 3Stará Libeň - 9 králíček kostel libeň bruner český svět 1905Stará Libeň - 1 mhmp


  Nepřehlédněte