• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vyhláška Jenštejna u Prahy byla nepřípustná, soud ji zrušil

  21.2.2024
  Doris Drienová

  Ústavní soud zrušil vyhlášku obce Jenštejn u Prahy. Zavedla poplatek za zhodnocení stavebního pozemku vybudováním vodovodu a kanalizace v místní části Jenštejn-Dehtáry.

  Návrh na zrušení podalo ministerstvo vnitra. Vyhlášku považovalo za nepřípustně retroaktivní, tedy zpětně působící. Vodovod a kanalizace totiž byly zkolaudované dříve, než obec vyhlášku schválila. Starosta Jenštejna Norbert Hlaváček (Změna pro Jenštejn) ve středu zrušení vyhlášky odmítl komentovat.

  Ústavní soudci potvrdili stanovisko ministerstva o retroaktivitě vyhlášky, měli také další výhrady. „Obec zneužila zhodnocení stavebního pozemku jako formální záminku k zavedení poplatku jiného – poplatku za budoucí připojení se na stavbu vodovodu nebo kanalizace,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Jana Wintra. Takový poplatek ale zákon zakazuje, obce by neměly odrazovat stavebníky od připojení k vodovodu a kanalizaci, protože obojí je ve veřejném zájmu.

  „Určitě si chceme nejprve prostudovat výrok soudu a probrat s naším právním zástupcem, do té doby žádné komentáře poskytovat nebudeme,“ řekl Hlaváček.

  Na jaře 2017 obec Jenštejn dokončila stavbu vodovodu a kanalizace v části Jenštejn-Dehtáry. Kolaudační souhlas nabyl právní moci 18. května 2017. Vyhlášku schválilo obecní zastupitelstvo až v listopadu 2017. Výši poplatku určoval sazebník podle typu pozemku a dalších kritérií. Sazba činila například 96 korun za metr čtvereční u pozemku určeného k výstavbě rodinných domků. Ministerstvo nejprve pozastavilo platnost vyhlášky, poté se obrátilo na Ústavní soud.

  Ze středečního nálezu plyne, že zavedení poplatku za zhodnocení stavebního pozemku jeho připojením na stavbu vodovodu či kanalizace až po jejich kolaudaci není protiústavní za všech okolností. Novelizovaný zákon o místních poplatcích výslovně připouští, aby obec vydala obecně závaznou vyhlášku nejpozději v kalendářním roce, kdy nabylo právní moci kolaudační rozhodnutí.

  „Poplatkovou povinnost však obec nemůže stanovit zpětně ke dni zhodnocení pozemku, ale pouze do budoucna,“ uvedli v nálezu ústavní soudci.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte