Výhoda končí. Uprchlíci v Moravskoslezském kraji se zdarma už nesvezou

22.9.2022
Simona Knotková

Možnost bezplatného cestování v regionální dopravě v Moravskoslezském kraji skončí pro ukrajinské uprchlíky od počátku října. Rozhodli o tom krajští radní. Novinářům to ve čtvrtek sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Obyvatelé Ukrajiny, kteří uprchli před válkou, mohli regionální dopravu bezplatně využívat od 9. března.

„Bezplatné jízdné bylo vůči občanům Ukrajiny vstřícným krokem, který jim měl usnadnit jejich složitou situaci. Po více než půl roce trvání toto opatření končí,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Radek Podstawka (ANO). Podle něj integrace Ukrajinců v regionu úspěšně pokračuje. „Zapojují se do společenského života, nastupují do škol nebo do pracovního procesu. Systém pomoci uprchlíkům se ustálil, umíme občanům Ukrajiny zařídit ubytování, nabízíme jim jazykové kurzy a pomoc při zajištění zdravotního pojištění či při výplatě dávek. Ukrajinci u nás mohou pracovat a mají-li zájem, začít u nás nový život. Je tedy na čase vrátit se do normálu, od začátku října budou opět všichni cestující jezdit za běžné jízdné dle tarifů,“ dodal Podstawka (ANO).

Zrušení výhod pro ukrajinské běžence už před časem avizoval i ostravský magistrát. Posledním zářijovým dnem skončí bezplatné cestování uprchlíků v prostředcích Dopravního podniku Ostrava, ukončeny budou zvýhodněné korunové vstupy do sportovních zařízení Sareza, zoologické zahrady či bezplatný vstup na věž Nové radnice.

Birklenová připomněla, že už od pondělí čeká běžence další změna. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které dosud fungovalo ve výstavním pavilonu na Černé louce v centru Ostravy, se od pondělí přesouvá do objektu na adrese Dr. Malého 1356/17. „To stávající na ostravském výstavišti Černá louka je v současné situaci už zbytečně velké a má vysoké režijní náklady. Proto Moravskoslezský kraj připravil centrum levnější a v méně exponovaných prostorách,“ uvedla mluvčí. KACPU, jehož provoz doposud vyšel na 28 milionů korun, bude mít v nových prostorách i nadále otevřeno každý všední den od 08:00 do 16:00. O dočasné nouzové přístřeší v něm ale prchající Ukrajinci mohou požádat nepřetržitě.

Běženci v menším KACPU najdou zástupce odboru migrační a azylové politiky, zdravotních pojišťoven, služby cizinecké policie, ale i hasiče, zaměstnance Českého červeného kříže, tlumočníka, psychologického interventa nebo městskou policii. Připraveno bude i nouzového přespání a místo pro dočasné umístění domácích zvířat.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte