Začíná sezóna klíšťat. Nepodceňte ochranu před nebezpečnou encefalitidou

Na Vysočině se loni meziročně výrazně zvýšil počet případů klíšťové encefalitidy, onemocnělo 118 lidí, v roce 2019 jich bylo 76. S nemocí loni zemřel jeden člověk, stejně jako v roce 2019. 

„Letos jsme zatím klíšťovou encefalitidu nehlásili, ale dá se to brzy čekat. První případy se obvykle objevují v dubnu nebo květnu,“ řekla Hana Pavlasová, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice. Klíšťata byla aktivní už v březnu, když se na několik dní výrazně oteplilo. Nárůst počtu případů může nepřímo souviset i s epidemií koronaviru, kdy se kvůli omezení jiných aktivit lidé více pohybují v přírodě mimo města i v parcích.

Nejúčinnějších ochranou proti nemoci je očkování. Na Vysočině ho má podle dřívějších informací hygieniků asi čtvrtina populace.

„Nechat se očkovat je možné po celý rok. Vždycky je lepší směřovat to na zimní měsíce, protože lidé mají čas vytvořit si dostatek protilátek. Když se očkují v tuto dobu, tak kdyby náhodou akvírovali (získali) klíště, mohou akvírovat i nemoc, protože ještě nebyl dostatek času na vytvoření protilátek. Ale kontraindikace to není, že by se nemohli očkovat,“ řekla Pavlasová. Vysočina patří společně s Jihočeským krajem mezi regiony s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy.

Jak na klíšťata? Zkuste snadný domácí repelent

„Lidé by klíšťovou encefalitidu neměli zanedbávat, zvlášť ne v době, kdy se nedá dělat nic jiného, než chodit do přírody. Přestože je teď chladno, tak zase není tak chladno, aby klíšťata nemohla vylézt. A tím, že je jich hodně, je jich i hodně infikovaných. Očkování je hodně důležité, ale pořád se to podceňuje. Dokud lidé kolem sebe nevidí bezvládné jedince, nebo někdo, nedej bože, nezemře, tak se lidé neočkují,“ řekla lékařka Alena Dvořáková.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku je obtížná, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky – únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty.

Mezinárodní vědecký tým, jehož členy byli i zástupci českobudějovického biologického centra a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, nedávno ukončil projekt přípravy účinných protilátek na klíšťovou encefalitidu. Protilátky získali lékaři od lidí, kteří encefalitidu prodělali a měli největší imunitní odezvu. Projekt trval tři roky a připravil podklady k případné výrobě léků, které mohou sloužit jako prevence nebo mírnit průběh nemoci.

adp/ČTK

26.6.2021
Paní ministryně navštívila klienty stacionáře, kteří trpí poruchou autistického spektra.
22.6.2021
Žďár nad Sázavou se může pochlubit jednou z nejdéle působících firem na sběr a zpracování...
22.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.6.2021
Kvůli bouřkám a větru, který je doprovázel, měli hasiči na Vysočině od pondělního odpoledne přes...
21.6.2021
Žďár nad Sázavou se může pochlubit jednou z nejdéle působících firem na sběr a zpracování...
25.5.2021
Policie na Vysočině v současnosti pátrá po 35 dětech, každému z nich byla nařízena ústavní...
20.5.2021
Za obcí Ždírec nad Doubravou na Havlíčkobrodsku v noci na dnešek řidič narazil autem do...
13.5.2021
Při nehodě čtyř vozidel na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku zemřel dnes odpoledne...
7.5.2021
Při čtvrtečním požáru dřevěné chaty v Batelově na Jihlavsku se zranil její majitel, který se...
13.4.2021
Se zrušením některých protiepidemických opatření se mohly znovu otevřít také ordinace psychologů, které nepatří mezi...
Nehoda na Vysočině
9.4.2021
Policie šetřila několik dopravních nehod, všechny bez zranění. Počasí ale znatelně ovlivňovalo sjízdnost vozovek.
Reklama