Vysoká škola v Jihlavě uspořádala sbírku pro Ukrajinu

4.3.2022
Redakce

Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) se zapojila do sbírky na pomoc Ruskem napadené Ukrajině. Potravinové bance dnes předá materiál, který zaplní celou dodávku. Škola má přes 30 studentů z Ukrajiny, jeden z nich je nyní přímo na Ukrajině.

„Jedná se o studenta třetího ročníku programu finance a řízení Maksyma, který na Ukrajině vykonává povinnou odbornou praxi na ekonomickém oddělení tiskárny ve městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk). Podle našich informací Maksym povolávací rozkaz zatím neobdržel, vojenská povinnost se na něj podle jeho vyjádření nevztahuje ze zdravotních důvodů,“ řekla mluvčí školy Vendula Marešová. VŠPJ mu podle Marešové poskytla potvrzení o studiu i smlouvu o praxi, doklady by mu měly usnadnit návrat do Česka, o který usiluje.

Další ukrajinští studenti jsou podle ní zapojení do pomoci uprchlíkům. „Někteří z nich poskytují dobrovolně tlumočnické a překladatelské služby ve spolupráci s Úřadem Vlády ČR, pomáhají shánět ubytování a stravování pro své krajany, kteří dorazili do ČR,“ řekla Marešová.

Potravinová banka Vysočiny v kraji koordinuje materiální pomoc. Spacáků, dek, oblečení či dětských kočárků už má podle jejího předsedy Miroslava Krajcigra dost, stále je ale nedostatek potravin, především konzerv nebo rychle připravitelných polévek. Potraviny, které shromažďuje, jsou určené pro uprchlíky, kteří už jsou na Vysočině, k ukrajinským hranicím potraviny neposílá. To se podle Krajcigra řeší přímým nákupem poblíž hranic nebo na Ukrajině, na čemž je dohoda Evropské federace potravinových bank, která na nákup uvolnila peníze.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte