• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vysokoškoláci v celém Česku stávkují kvůli klimatické krizi a sociální nerovnosti, vládní zmocněnkyně s nimi chce jednat

  16.11.2022
  Doris Drienová

  Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková pozvala zástupce vysokoškoláků, kteří v tomto týdnu stávkují za klima, ke společnému jednání. Ve svém vyjádření zmocněnkyně uvedla, že požadavky studentského hnutí Univerzity za klima (UZK) jsou stěžejní k hledání řešení klimatických výzev. Zástupci hnutí, které stávku iniciuje, budou o nabídce jednat, sdělila členka UZK Anežka Lindaurová. Stávkující vysokoškoláci míní, že české vlády neřeší dostatečně klimatickou krizi a narůstání nerovností ve společnosti. Do protestu se zapojili studenti z vysokých škol v Praze, Brně, Olomouci, Ústí nad Labem, Hradci Králové a v Plzni.

  „Otevřeně vás (studenty stávkující za klima) zvu ke společnému jednání, na které přizvu i kolegyně a kolegy z klíčových resortů na vládní úrovni. Společný dialog považuji za důležitý a potřebný, stejně tak jako propojení sil a kapacit nás všech, kdo můžeme a musíme spolupracovat na tolik potřebné změně,“ uvedla Šimáčková Laurenčíková.

  Studenti budou o nabídce zmocněnkyně vlády jednat na svých plénech. „Jsme nehierarchické hnutí, takže naše kroky musí být konsenzuální. Zatím to ale vypadá tak, že toho využijeme a předneseme své požadavky,“ řekla Lindaurová. K rozhodnutí by studenti podle ní mohli dospět během středy.

  Studenti vládu vyzývají, aby si vytyčila řešení klimatické krize jako svou prioritu a začala urychleně snižovat emise skleníkových plynů, které způsobují globální oteplování. To vede k dlouhotrvajícímu suchu, častějším záplavám nebo i rozsáhlým požárům. Podle účastníků stávky by vláda měla mimo jiné zřídit zvláštní ministerstvo nebo určit vládního zmocněnce, jejichž agendou bude boj s klimatickou změnou a jejími důsledky. Studenti také vyzvali vládu, aby se zasadila o to, aby do roku 2033 skončily v Česku uhelné elektrárny.

  Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí (MŽP) v reakci na prohlášení sdělil, že pro vládu už je klima jednou z priorit a vláda podporuje opatření Zelené dohody pro Evropu. Charvát také mimo jiné uvedl, že MŽP usiluje o odklon od uhlí před rokem 2033.

  Podle vládní zmocněnkyně je klimatickou krizi a společenské nerovnosti, na které studenti upozorňují, potřeba řešit. „V době současných alarmujících klimatických okolností se musíme jako společnost odprostit od polemiky, ‚zda‘ a za jakou cenu chránit klima, a místo ní se soustředit na otázku, ‚jak‘ co nejrychleji zachránit naši planetu, a tak i naši budoucnost,“ uvedla.

  Vysokoškoláci začali stávkovat v pondělí, protest bude vrcholit ve čtvrtek průvodem metropolí. Pochod „Za klimatickou spravedlnost“, kterého by se měly účastnit podle organizátorů stovky lidí, povede z náměstí Jana Palacha přes Národní ulici ke Strakově akademii. Tam budou podle organizátorů stávky požadavky protestujících předány vládě.

  Na zapojených 18 fakultách stávkující studenti mimo jiné v tomto týdnu pořádají besedy, přednášky, promítání či workshopy. Jejich tématy jsou například klimatická změna, energetická chudoba, sociální nerovnosti a transformace uhelných regionů v Česku.

  V Praze budou stávkující studenti nocovat podle Lindaurové v prostorách Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (UK). Podle zástupkyně UZK s tím vedení fakulty souhlasí. Minulé noci strávily desítky studentů také mimo jiné v budově Filozofické fakulty UK, v prostorách Vysoké škole uměleckoprůmyslové a na DAMU.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte