• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Výstava starých rádií a gramofonů v Kittelově domě v Krásné připomíná sté výročí rozhlasu

  19.5.2023
  Fefík

  Výstava starých lampových rádií a gramofonů na kliku připomíná 100 let pravidelného vysílání Československého rozhlasu. K vidění je v Kittelově domě v Krásné, části Pěnčína na Jablonecku, do 28. května.

  Výstava starých lampových rádií a gramofonů na kliku připomíná 100 let pravidelného vysílání Československého rozhlasu. K vidění je v Kittelově domě v Krásné, části Pěnčína na Jablonecku, do 28. května.

  Zhlédnout můžete historická rádia různých značek, dávné časy připomene hudba z šelakových desek. Výstavou každý den – vždy v otvíracích hodinách Kittelova muzea – provází její tvůrce a kurátor Václav Pozdílek.

  Václav Pozdílek z Bratříkova je sběratel historických rádií a trochu radioamatér, původní profesí elektrikář. První výstavu uspořádal už v roce 1983. Uskutečnila se v Pěnčíně, tehdy v závodě ŽBS. Na této výstavě předvedl 50 rádií. Poté následovaly další v rámci celého okresu, v Jablonci, v Železném Brodě, v Jablonci na Vrkoslavicích, v Huti apod. Sbírka má kolem 250 radiopřijímačů.

  Národní technické muzeum otevřelo výstavu ke 100. výročí Českého rozhlasu

   

  Kdy jsem stará rádia začal sbírat? Bylo to v roce 1975, první bylo rádio EMPO – Kadet, památka na babičku. Další se ke mně dostala například přes skláře. Díky své práci jsem objížděl různé provozovny a také drikety, ve kterých si skláři pouštěli rádia. Do dílen si brali vždy nějaké to starší. Někdy mi je dali, jindy jsem je vyměňoval za modernější tranzistory,“ svěřil se Václav Pozdílek.

  Vzhled nejstarších rádií byl dán dřevěnými skříněmi, aby dobře zapadly do interiéru. Mladí lidé, kteří vidí, jak například hraje gramofon na kliku se podivují, že to funguje i bez elektřiny. Přehrávány jsou šelakové desky na 78 otáček.

  Zajímavé je, že gramofon nejde ztlumit, proto přivírám dvířka,“ prozrazuje pan Pozdílek. Nejstarší vystavený kousek je Telefunken 40 W z roku 1929 – a je doposud funkční.

  Zdroj: L. Růžička Abrahamová, Zpravodaj obce Pěnčín  Nepřehlédněte