Výtvarná soutěž pro dětské domovy, pohádka pro Světlušku, hračky i čtení. Vánoce patří dětem!

Vánoce jsou svátky dětí. Proto se mnohé předvánoční aktivity zaměřují na děti ať již v pozici malířů, hravých stvoření, diváků nebo posluchačů. Přinášíme malou ochutnávku.

Úřad vlády zrealizoval pátý ročník vánoční výtvarné soutěže pro děti z dětských domovů, letos je ve znamení oslav výročí 100 let vzniku republiky, hlavním tématem je „Nejlepší vánoční dárek před 100 lety“. Soutěže se účastní děti z 33 dětských domovů. Díla jsou vystavena v přízemí u hlavního vstupu do Strakovy akademie. Vítězný obrázek bude použit jako oficiální motiv PF Úřadu vlády ČR 2019. Rozhodovat o něm se bude nejen hlasováním ve Strakově akademii, ale i prostřednictvím internetové ankety http://vanoce2018.vlada.cz/, do které se může zapojit veřejnost. Hlasovat lze až do neděle 2. prosince. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání dárků výhercům se uskuteční ve druhé polovině prosince, tedy před Vánocemi, v prostorách Strakovy akademie.

V hájovně na Cibulkách se děti seznámí s bylinkami, zeleninou i s tím, jak má vypadat pestrá zahrada

Výtěžek ze vstupného na Světlušku

Od čtvrtka 6. prosince bude v českých kinech promítáno animované pásmo pro děti Mimi & Líza: Záhada vánočního světla (režie: Ivana Šebestová, Katarína Kerekesová). Část výtěžku ze vstupného půjde na podporu Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška. „Pro nás jsou příběhy Mimi a Lízy lidsky krásnou možností, jak ukázat dětem a možná i jejich rodičům, jak přijímat nevidomé za rovnocenné vrstevníky, jak se od nich učit i jak jim přirozeně pomáhat tam, kde to potřebují,“ řekla ředitelka nadačního fondu Gabriela Drastichová. „Světluška pro mne byla jasná volba. Nechtěli jsme uvést jen tyhle výjimečné a originální animáky do kin, chtěli jsme, aby měly i další přesah a zároveň pomáhaly tam, kde to bude zcela přirozené spojení,“ říká o spolupráci český koproducent filmu ze společnosti MAUR film Martin Vandas. Jedná se o příběh o dvou holčičkách, z nichž jedna – Mimi – je nevidomá. Podnikají spolu různé výlety, při nichž se děti mnohé dozvědí, naučí se empatii a zároveň se pobaví.

Troška s Přeučilem, Hruškovou, Pachmanem, Hořínkovou a dětskými hvězdami pokřtili Nastydlá strašidla

Pexeso pro nevidomé

Bylo to vidět i na předpremiérovém promítání v kině Atlas, kdy děti seděly a ani nedutaly. Spolu s 26minutovou Záhadou vánočního světla bylo promítáno i šest krátkých 6,5minutových výprav Mimi a Lízy – v Tetách z pexesa Líza kupříkladu vymyslela pexeso, kde si Mimi mohla obrázky nahmatat – tím pádem si jako nevidomá mohla poprvé zahrát pexeso. Pásmo je doporučeno pro děti od 4 do 8 let, do kina ale samozřejmě bude moci kdokoli. Lidské a zvířecí postavičky namluvily známé osobnosti, například Arnošt Goldflam. Operní zpěvačku Melánii Zpěvavou namluvila Dagmar Pecková, která řekla, že pásmo je krásné a duchaplné a je podle ní škoda, že dospělí nemají takovou fantazii jako děti. Závěrečnou písničku nazpívala Markéta Irglová. Pokřtěna byla i stejnojmenná knížka. Náš REGION zajímalo, zda bude vydána i pro nevidomé. Časem zřejmě ano, odpověděl Vandas, vydáno bude i DVD s audiopopisy pro nevidomé.

FOTO: Vánoce a děti

Vánoce a děti - Z animované pohádky Mimi & Líza – Záhada vánočního světla 3Vánoce a děti - Z animované pohádky Mimi & Líza – Záhada vánočního světla 2Vánoce a děti - Z animované pohádky Mimi & Líza – Záhada vánočního světlaVánoce a děti - křest Mimi a Líza – foto ACVánoce a děti - Ze křtu CD – Jaroslav Hauer

Pro děti je vhodné čtení pohádek

Na děti myslí i společenské hry českého výrobce, který vytvořil nejen satirické hry pro dospělé, ale i společenské hry pro děti nebo hry rodinné. Mezi hračkami jsou například loutkové divadlo, rodinná společenská hra Smolíček pacholíček nebo párty hra Nimble pro děti – junior. Dětem je určeno i cédéčko s pohádkou Petry Vychytilové Nastydlá strašidla s písničkami Richarda Pachmana. Pohádku čtou Eva Hrušková a Jan Přeučil. Jak už Náš REGION obšírněji informuje v textu Renáty Šťastné, cédéčko bylo pokřtěno v pražském Café Faux Pas, mezi kmotry byl například režisér Zdeněk Troška. Hrušková pro Náš REGION uvedla, že odborníci doporučují, aby děti poslouchaly pohádky, aby jim je dospělí četli. Když se totiž dívají jen na televizi, nemají představivost, kterou jim poslech čtení pohádek dává. Pohádka Nastydlá strašidla má navíc složitější souvětí, děti nutí i přemýšlet.

Dnes, 04:00
Klasika stříbrného plátna, i tak se dá nazvat film U pokladny stál s Vlastou Burianem...
Dnes, 04:00
V následujících třech týdnech je kvůli epidemii covidu-19 v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Od 1. března bude v hromadné dopravě, obchodech a na dalších místech, kde se lidé...
Včera, 14:19
Zemědělský ústav opět zachytil škodlivé organismy v osivu paprik z Číny. Můžou způsobit zničení celé...
Včera, 14:10
V Česku byla v jednom případě potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru. Informace o několika podezřeních...
Včera, 13:25
Déjà vu je velmi zvláštní, prchavý pocit, že se opakuje něco, co se už kdysi...
Včera, 12:47
Francie poskytne Česku k polovině března 100 tisíc dávek vakcíny proti covidu-10 od firem Pfizer/BioNTech. Babiš...
Včera, 12:00
Mnohé domácí či zahraniční výzkumy potvrzují, že seniorky a senioři mají své intimní a sexuální...
Včera, 11:15
Největší vojevůdci v dějinách lidstva se bohužel nehodnotí zejména z toho hlediska, zda bojovali za...
Včera, 10:40
Prodeje léků na předpis v českých lékárnách a nemocnicích loni činily 71 miliard korun, což...
Reklama