Výuková videa o první pomoci natočili studenti Západočeské univerzity

30.11.2021
Andrea Jančová

Tonutí, dušení, dopravní nehoda. Podobné kritické situace mohou potkat každého z nás. Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity proto natočila sérii videí, která učí, jak si v takových chvílích poradit. Videa jsou přetlumočena do znakového jazyka.

Sérii instruktážních videí o první pomoci vytvořili vyučující a studenti Fakulty zdravotnických studií. Mysleli i na to, aby byla videa přístupná pro neslyšící. Obsahují proto simultánní překlad do českého znakového jazyka. Celkem se jedná o dvanáct naučných videí na základní témata první pomoci – krvácení, mozková příhoda, dušení, zlomenina, popálenina, autonehoda, tonutí, resuscitace, pomoc u dětí, epilepsie, diabetes a alergie.

Hlavními aktéry jsou sami studenti. „Trénovali jsme tonutí, kde jsme vyjeli na přehradní nádrž Hracholusky, a o kousek dál jsme natáčeli dopravní nehodu. Následovala témata dušení, popáleniny a alergická reakce,“ popisuje jeden z natáčecích dnů studentka fakulty Simona Opatrná a dodává: „Nejtěžší je ale asi vžít se do dané situace, aby vypadalo reálně, že ve skutečnosti opravdu taková je.“

„Když doktorka Lochmannová, která je autorkou projektu, přišla s myšlenkou přípravy krátkých edukačních videí velmi jsem její nápad ocenil. Fakulta zdravotnických studií se dlouhodobě věnuje vzdělávání veřejnosti. Naši studenti a akademici běžně dělají kurzy první pomoci v průběhu celého roku, nyní jsme díky tomuto projektu měli možnost rozšířit naši edukativní činnost i na cílovou skupinu, která pro nás dosud nebyla až tak běžná,“ uvedl děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.

Osvětu v oblasti první pomoci provádí fakulta dlouhou dobu, a to napříč širokým spektrem posluchačů – od dětí až po seniory. Videa jsou volně k dispozici na Youtube kanálu Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity.

Zdroj : vz/ZČUNepřehlédněte