Vývoj české vakcíny na covid-19, další ostuda ministra Vojtěcha

21.9.2020
Jan Štoll

„Česká republika zahájila cestu k přípravě vakcíny proti nemoci covid-19. Celá řada zemí usiluje o vývoj vakcíny a jsem rád, že Česká republika se zařadí do pelotonu těchto zemí a pracuje na vakcíně proti nemoci covid-19,“ slavnostně oznámil Adam Vojtěch počátkem května tohoto roku na ministerské tiskové konferenci.

Mělo jít hlavně o co nejrychlejší ochranu lidí proti novému typu koronaviru a soběstačnost.

„Vývoj vakcíny dostaly pod garancí ministerstva zdravotnictví za úkol tři přímořízené organizace ministerstva,“ dodal Vojtěch. Konkrétně se jedná o Státní zdravotní ústav (SZÚ), Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institut Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM).

„Začali jsme pracovat na tomto projektu, víceméně od konce února nejprve na bázi rešeršních znalostí. Protože je velmi obtížné přijít s nějakým nápadem a nemít už něco vymyšleno. Proběhla studie proveditelnosti, jak řekl pan ministr,“ uvedla tehdy profesorka Věra Adámková.

„První zprávu o této fázi, která teď probíhá budeme schopni podat nejdříve za dva měsíce, dřív to není možné. Pak uvidíme,“ dodala Adámková s tím, že je to otázka více měsíců.

„Ministerstvo zdravotnictví, vzhledem k tomu, že jde o naše přímo řízené organizace, a já jsem vydal pokyn těmto organizacím, aby se věnovaly danému výzkumu, tak je připraveno se podílet na daných nákladech, to znamená, můžeme poskytnout příspěvek na daný výzkum, takže určitě by to nemělo být na úkor organizací. Tak jak budou náklady stoupat, tak jsme připraveni organizace podpořit,“ tvrdil Vojtěch.

Jenže po čtyřech měsících od květnového představení a vyřčené garanci ministerstva zdravotnictví se Vojtěchův úřad o projekt nijak zvlášť nezajímá.

„V tuto chvíli jsou všechny práce na vývoji vakcíny realizovány v rámci zapojených přímo řízených organizací MZ a celý tento projekt vede paní profesorka Věra Adámková, která má zároveň přehled o vývoji projektu a dalších krocích,“ uvedla za ministerstvo Renata Povolná s tím, že podrobnosti má IKEM.

Ačkoliv ministr Adam Vojtěch na tiskové konferenci několikrát potvrdil finanční podporu projektu, jeho úřad na něj nedal dosud ani korunu.

Co řekne na kolaps trasování a diagnostiky covid-19 Flegrova kočka

„Do této doby na výzkum nebyly vynaloženy ze strany ministerstva žádné finanční prostředky, výzkum probíhá v rámci interních kapacit zmíněných organizací,“ dodala Povolná.

„V souhrnné částce za všechny instituce se prozatím jedná o 4,3 milionu korun,“ uvedla mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

Podle informací Šenkýřové se v současné době práce týmu nachází před koncem první etapy vývoje, kterým by měl být prototyp vakcíny odzkoušený na laboratorních animálních modelech.

Jestli bude výzkum vakcíny připuštěn do dalších fází, a v případě úspěchu zahájena její výroba, není zřejmé.

„To bude záležet na vyhodnocení ze strany ministerstva zdravotnictví, zda vývoj vakcíny pustí do dalších etap,“ dodala Šenkýřová.

„Ministerstvo vyhodnotí první etapu výzkumu a na základě toho bude rozhodnuto o pokračování a podpoře další fáze vývoje,“ dodala Povolná.

Jenže prvotní nadšení Adama Vojtěcha už vyprchalo a projekt pravděpodobně skončí.

„Já neříkám, že tato česká vakcína dojde do té finální fáze. Mně úplně se nechtělo ze začátku tomu dávat červenou. Určitě je jasné, že nemohu souhlasit s tím, aby byly vynakládány nějaké extrémní prostředky, pokud to nebude smysluplné. Pokud se ukáže, že to tak není, tak já určitě nebudu tady nic prodlužovat uměle jenom, aby ten proces nějak pokračoval,“ uvedl Vojtěch pro pořad 168 hodin České televize.

Výzkum vyvolával pochyby od ohlášení

Sedm členů Učené společnosti ČR v čele s předsedkyní, mikrobioložkou Blankou Říhovou vyjádřilo při uvedení záměru ministerstva zdravotnictví vyvíjet vakcínu, pochybnosti o takovém výzkumu.  Projekt tak, jak byl prezentován, podle nich vzbuzuje pochybnosti, zda jeho autoři mají dostatek zkušeností s vývojem vakcín a chováním virů.

„Vyvolává podezření, že u jeho zrodu stáli lidé bez kompetentních znalostí a potřebných zkušeností nejenom z oblasti výzkumu a výroby vakcín, velmi pravděpodobně však též z oblasti mechanismů imunitní odpovědi u virových infekcí,“ napsali signatáři dopisu. Jinak si nedovedou vysvětlit naivitu, s jakou byl projekt představen, dodali.

Pochybnosti se objevují také o profesorce a poslankyni Adámkové. Je držitelkou anticeny Bludný balvan z roku 2018, kterou jí Český klub skeptiků Sisyfos udělil za „blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy“.

Ten, kdo bude mít stovky starých lidí na svědomí, jste Vy. Drsný vzkaz pro ministra Vojtěcha

„Myslím si, že to je součást prostě takového určitého populismu, který v naší současné politice často jde až za hrany snesitelnosti,“ uvedl virolog a ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer s tím, že odborníci v branži tomu vlastně nevěnují vůbec žádnou pozornost.

Světová zdravotnická organizace registruje přes sto potenciálních vakcín z celého světa a desítky jsou už v klinické fázi výzkumu, testují se na lidech.

„To znamená, jsou velmi blízko tomu, že budou skutečně schválené pro klinické užití. Takže v tuhle chvíli už já opravdu nevidím žádný smysl věnovat úsilí ani finanční prostředky na vývoj české vakcíny,“ řekl virolog Daniel Růžek.

Ministerstvo se teď už spíše soustředí na nákupy v rámci EU.

„Ministerstvo je velmi aktivní, jsme zapojeni do iniciativy organizované Evropskou komisí, jejímž cílem je zajistit určitý počet vakcín pro všechny státy EU tak, aby byla vakcína distribuována rovnoměrně. Členské státy, které se iniciativy účastní, mají předkupní právo na poměrnou část vakcín, které daný výrobce bude moci v první dodávce dodat,“ dodává Povolná.

Vláda už schválila příspěvek více než 305 milionů korun do evropského fondu, z něhož je financován vývoj a výzkum vakcíny proti nemoci covid-19. Česká republika tak do fondu dá zhruba 1,5 procenta potřebných 20 miliard korun.

„Garantuje nám to, že budeme součástí hry, protože jsme součástí celého projektu pod Evropskou komisí, která vyjednává s jednotlivými výrobci vakcín. Takto máme předběžný zájem o vakcínu od společnosti AstraZeneca, to byla první předobjednávka, a teď budou následovat další podle postupu vývoje. Díky tomu, že participujeme na tomto fondu, tak máme možnost být součástí hry a případně se podílet na nákupu dalších vakcín,“ dodal Vojtěch.

Evropská komise minulý týden dokončila předběžná jednání o nákupu vyvíjených vakcín proti koronaviru již se šestým výrobcem. Exekutiva Evropské unie tehdy oznámila, že je s farmaceutickým konsorciem BioNTech-Pfizer na cestě k dohodě o koupi až 300 milionů dávek očkovací látky. Brusel na základě předchozích rozhovorů počítá s nákupem více než miliardy dávek vakcíny.

Doporučení ministra Vojtěcha ke koronaviru při ochraně veřejného zdraví selhávajíNepřehlédněte