• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Výzkum: Kde se ve Zlínském kraji nejlépe podniká

  16.3.2023
  Simona Knotková

  Městem pro byznys ve Zlínském kraji se stalo krajské město Zlín. Obhájilo tak loňské vítězství v regionálním kole srovnávacího výzkumu, který hodnotí podnikatelské prostředí. Podle pořadatelů Zlín v kraji dominuje počtem firem i živnostníků. Na druhém místě skončilo Uherské Hradiště, třetí je Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku. Výsledky zpracovává analytická agentura Datank, organizátoři je dnes vyhlásili ve Zlíně.

  Agentura hodnotí ve výzkumu obce s rozšířenou působností v Česku i pražské městské části. Hodnocení je rozdělené do dvou hlavních kategorií – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

  „Město Zlín myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí nejvyšší počet dobíjecích stanic. Zlín má rovněž nejvyšší počet dokončených bytů, a to v přepočtu na 1000 obyvatel i v přepočtu k meziroční změně počtu obyvatel. Město vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti veřejné dopravy, kultury a sportu. Podíl dotací na příjmech je v rámci Zlínského kraje nadprůměrný. Radnice se může také pochlubit kvalitními webovými stránkami z pohledu podnikatelů. Ti na nich naleznou v přehledné formě vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a mnoho dalších pro podnikání užitečných informací,“ uvedli hodnotitelé.

  „Zlín je město původně průmyslové, založené na obuvnictví, ale aktuálně se transformuje především na nové moderní technologie, snažíme se být kreativní. Myslím, že si zde aktuálně všechny obory podnikání přijdou na své a mají zde své kvalitní zastoupení. Hodně na rozvoji podnikatelského prostředí ve městě spolupracujeme také s Univerzitou Tomáše Bati a krajským úřadem. Do budoucna v horizontu pěti let plánujeme využít pro další rozvoj bydlení, ale i podnikání s vysokou přidanou hodnotou pro celý Zlínský kraj v podobě technologického parku lokalitu na Březnické ulici,“ uvedl primátor Zlína Jiří Korec (ANO).

  Uherské Hradiště má podle hodnotitelů podnikatelský potenciál. Radnice má také v kraji nadprůměrný počet úředních hodin, při nichž podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné. Rožnov pod Radhoštěm uspěl mimo jiné díky nadprůměrnému počtu firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. „Rožnov pod Radhoštěm se zároveň blýskl v mystery testování, které ověřuje kvalitu a včasnost odpovědí živnostenských úřadů na fiktivní podnikatelské dotazy,“ uvedli hodnotitelé.

  Loni byl Městem pro byznys ve Zlínském kraji také Zlín, na druhém místě skončil Holešov na Kroměřížsku, třetí bylo Uherské Hradiště, které zvítězilo v krajském kole předloni i o rok dříve.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte