Významné změny v botanické zahradě v Tróji. Těšte se na nové expozice

3.7.2018
Bohumil Brejžek

I další části zahrady projdou v blízké době dostavbou či rekonstrukcí. Novou tvář získá například Japonská zahrada či expozice mediteránních rostlin.

Plánované stavby zajistí lepší komfort a zázemí, ale i nové reprezentační a expoziční prostory. Ani ve druhé polovině roku nebude chybět zajímavý program. Léto rozezní africké rytmy, zavoní africká kuchyně a zejména okouzlí umění v podobě prodejní výstavy afrických soch. Podzim bude tradičně patřit zejména vínu a dýním, které doplní výstava věnovaná jehličnanům.

Nová expozice medonosných rostlin a včel

Expozice pobaví a poučí malé i velké návštěvníky. Její součástí bude ukázka historických úlů, tematické herní prvky, výsadby medonosných rostlin, ovocný sad i domek včelaře, v němž bude k vidění interaktivní expozice zaměřená na pyl a opylování rostlin. Nebudou chybět ani informační panely se spoustou zajímavostí ze života včel a jejich vztahu k rostlinám.

Pro veřejnost bude slavnostně otevřena 21. července. V tento den se návštěvníci mohou těšit na bohatý program zaměřený nejen na včely a med.

Expozice korku a změny ve Fatě Morganě

V průběhu léta bude dokončena také zcela nová expozice na vinici sv. Kláry věnovaná korku. Návštěvníci se zde dozvědí zajímavé informace o historii a způsobu zpracování tohoto výjimečného materiálu, který je s vínem úzce spjatý.

Ve skleníku Fata Morgana vznikne další, v pořadí už třetí umělý epifytní kmen. Umístěný bude u východu ze štoly v prostřední části tropického skleníku. Připomínat bude tzv. škrtiče (druh fíkusu), který se obepne okolo jiného stromu a postupně ho zahubí. Realizace tohoto prvku by měla probíhat od 6. srpna až do 15. října. V období od 6. do 17. srpna bude z důvodu probíhajících prací skleník pro veřejnost uzavřen. V severní části venkovních expozic projde nutnou proměnou také expozice popínavých rostlin.

Podzim bude patřit dětem i nevidomým

Od 22. září rozzáří trojskou botanickou zahradu oblíbená výstava dýní, která o víkendu 20. a 21. října vyvrcholí Dýňovými hrátkami, kdy si na své přijdou zejména děti. Poslední říjnový den ovládne magický Halloween a desítky rozsvícených dýňových lampiček.

Konec podzimu je pro listnaté stromy obdobím, kdy postupně ztrácejí své listy, jehličnany ale naproti tomu zdobí zahradu po celý rok. A právě jim patří i letošní podzimní výstava, která od 5. října až do 2. prosince představí tyto stromy z oblastí od tropů až po tundru. Výstava přiblíží i mnohé další zvláštnosti a tajemství těchto stromů.

V druhé polovině října bude ve výstavním sále k vidění speciální expozice určená jak pro vidoucí, tak i nevidomé návštěvníky. Tématem letošního 22. ročníku výstavy pro všechny smysly je symbióza a vztahy v přírodě. „Letošní akce je výjimečná tím, že v rámci projektu Erasmus+ vzniká za spolupráce týmů ze čtyř zemí, z Polska, Maďarska, Švédska a České republiky,“ říká Jarmila Skružná, jedna z autorek výstavy.

Rozsáhlá rekonstrukce čeká Japonskou zahradu

„V rámci partnerství měst Praha a Kjóto vzešel z pera bývalého vrchního císařského zahradníka pana Kawaseho ideový záměr na rekonstrukci stávající Japonské zahrady. Nyní se návrh rozpracovává. Zahájení prací se plánuje na rok 2019 a dokončená zahrada by mohla být veřejnosti představena, kvůli své složitosti, až v roce 2023,“ říká Bohumil Černý, pověřený vedením Botanické zahrady Praha. Cílem projektu je autentickým způsobem představit co nejpravdivěji japonské zahrady včetně architektonických prvků.Nepřehlédněte